Haber

150 Yıllık Telefon Tarihi

Telefon; 1800’lü yıllarda başlayan ve çok hızlı bir şekilde gelişen telefonun 150 yıllık tarihi.

Telefon yeni yeni yaygınlaştığı zamanlarda insanların bunu sadece ihtiyaçları için kullanma amacı vardı. Fakat gün geçtikçe telefonlar sürekli yeni özellikler eklenmeye başlandı. Bu durum insanların  ilgisini çekmeye başladı.  

Kameralar, Oyunlar ve bunlar gibi küçük keyif veren uygulamalar eklenmeye başlayınca; insanlar ihtiyaçları dışındaki özelliklerinden dolayı telefonları almaya başladılar. Bir süre sonra bu durum insanların kontrolünden çıkmaya başladı. Şuanda insanlar telefonları yanlarında olmayınca  veya şarjları bittiği zamanlarda huzursuzlanıyorlar. 

ilk telefon

Telefon Ne Zaman ve Kim Tarafından icat edilmiştir?

ABD’de yaşayan ve insan sesini dönüştürebilen cihazın patentini 1876 yılında Alexander Graham Bell almıştır. Gramber Bell’in telefonu icat etmesinden sonra hızla farklı kişiler ve kurumlar tarafından geliştirilmeye devam ediliyor. Telefonun ortaya çıkmasından sonra iş dünyasında ve devlet işlerinde taktire şayan gelişmeler yaşanmıştır.

İLK TELEFON
10 Mart 1876′da Graham Bell tarafından icat edilen telefon

İlk Cep Telefonu

cep telefonu mucidi

Cep telefonunun muciti Martin Cooper

Cep telefonu üzerine yapılan çalışmaların 1940‘lı yıllara dayandığı ne kadar iddia edilse de bu çalışmaların ilk somut örneği 1983 yılında ortaya çıkmıştı. İşte 1983 yılında ortaya çıkan ilk cep telefonu.

Motorola DynaTAC 8000X

Dünyada satışa çıkarılan ilk cep telefonu modeli olarak kabul edilen Motorola DynaTAC 8000X‘in geliştirmesi 15 yıl kadar uzun bir sürede olmuştu.

Motorola DynaTAC 8500X

Motorola DynaTAC 8500X

Motorola MicroTAC 9800X

Motorola MicroTAC 9800X

Yapılan yatırımlarınkarşılığını 1989 yılında alan Motorola, dünyanın en küçük, en hafif ve kapaklı ilk telefonu olan MicroTAC 9800X‘i gün yüzüne çıkardı

Motorola Bag Phone

motorola bag phone

Nokia 9000 Communicator

Nokia 9000 Communicator


Motorola StarTAC

1996 senesi Motorola ve Nokia‘nın rekabete sahne olmuştu. Nokia‘nın telefon modellerinde uyguladığı mimariyi baz alan Motorola, telefonlarının boyutunu küçültmeyi başarmış ve kullanıcıların hoşuna gidebilecek bir modelle geri dönmüştü.


Apple iPhone

Bilgisayar sektöründe dünyanın önde gelen firmalarından biri olan Apple‘ın cep telefonu sektörüne girmesi baya bir geç olmuştu.

Apple ilk telefonu iPhone‘u 2007 yılında satışa sunmuştu. Apple‘ın sahibi ve o zamanki CEO‘su Steve Jobs, iPhone camiasında “telefonu yeniden icat ettik” sözleriyle duruma açıklamıştı.

Artık çok hızlı bir şekilde gelişim devam ediyordu.Telefon piyasasına samsung ve birsürü firma bu rekabete katıldı.


iPhone 4s

Apple’ın 5. jenerasyon iPhone modeli iPhone 4S, iPhone 3G – 3GS modellerindeki gelişimi andırıyor. Anten sisteminin değişmesi neticesiyle oluşan görsel farkların haricinde pek tasarım farkı bulunmayan cihazlarda, ekran tarafında da farklılık bulunmuyor. Değişim cihazın sadece teknik özelliklerindeydi.

ıphone

ıphone 5s

ıphone x serisi

Burada yazamıcağımız kadar çok telefon markalar ve modelleri var.

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön