Haber

Android Kullanıcıları için yeni bir tehtit PNG

Akıllı (Smart) telefonların vazgeçilmezimiz olduğu dönemlerde, özellikle bankacılık ve yüksek güvenlik gerektiren işlemlerimizde  kullanıldığımız telefonlarımızın saldırganların hedefleri olması kaçınılmaz olabiliyor. Program açık olmadan işleri halledemeyen işletim sistemleri, her ay kullanıcılarına sundukları güvenlik güncelleştirmeleri vasıtasıyla, keşfedilen açıklar, çok geç olmadan, kötü niyetli insanların keşfine kalmadan kapatılıyor.

Özel olarak hazırlanan PNG dosyalarının, saldırganların Android cihazlarda zararlı kodları ve yazılımları çalıştırmasına olanak verdiği öğrenildi. çatlaktan faydalanan insanlar, PNG formatındaki fotoğraf dosyaları ile telefonunuza sizin haberiniz olmadan erişim sağlayabiliyorlar. Bankacılık işlemlerini akıllı telefonunuz üzerinden işlemlerinizi yürüten birisiyseniz akıllı telefonunuzda kayıtlı olan hassas bilgilerden kurtulmanız gerekmektedir çünkü bu güvenlik açığı yüzünden saldırganların avucunun içine düşebilir, bütün bilgilerinizin çalınmasına ve ifşa olmasına yol açabilirsiniz.

Dolayısıyla bu nedenlerden ötürü bir sürelik te olsa WhatsApp, Messenger ve diğer aplikasyon ve uygulamaları fotoğraf paylaşma imkânı veren mesajlaşma platformlardan uzak durmanızı, tanımadığınız insanlardan gelen fotoğrafları bir süreliğine açmamanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede daha güvenli bir ortam hazırlayabilirsiniz.

Günümüzde artık akıllı telefonların çok büyük bir önemi olduğunu ve yaşamımızın içinde önemli bir yerin olduğu konusunda kimse aksini iddia edemez fakat kullandığımız telefonların bankaların cep uygulamaları olsun gerekli evrak belgeler olsun yazılım konusunda bir çatlak anlaşıldığı takdire güvenlik söz konusu olmadığından çok büyük zararlara uğrayabiliriz. Bu konuda önlem almayı kesnilikle unutmamak gerekir.


PNG (Portable Network Graphics) Nedir?

PNG dosyası Unisys kurumu’nun sahipliğinde bulunan bir dosya formatıdır. Bu sebepten ötürü eskiden yaygın kullanım alanına sahip olan bu dosya formatı artık zamanla yerini GIF dosya formatına bırakır hale gelmiştir. PNG dosyasının en büyük sıkıntısıysa görüntülenme esnasında tüm resim bilgilerinin tekrardan değişime uğramasıdır. PNG dosyasının en büyük güzel bir işlevi ise şüphesiz sıkıştırma işlemi yapıldığında kullanıcıya kazandırmış olduğu alandır. Bir PNG dosyası sıkıştırılma esnasında GIF dosya formatına göre %10’dan %30’a kadar daha büyük bir alan performansı sunar. Bu özellikleriyle birlikte eski bir sıkıştırma yöntemi olmasına karşın PNG dosya formatı henüz hala geçerliliğini yitirmemiştir. Günümüzde halen bu formatı kullanan kitle fazladır ve bu konuda önlem almayı bırakın bu konu hakkında bilgi sahibi olan kişi sayısı oldukça azdır. Bu yüzden bu hakkında seminerler düzenlenmeli ve bilgi amaçlı programlar hazırlanmalıdır. Bu sayede oldukça bilnçli ve güvenlik içinde teknolojiyi yakından takip edebiliriz.

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön