Bilim

Ariane 5 Roketi Bu Gece 00.00’da fırlatılacak(Canlı Yayın)

Ariane 5 roketi bu gece 00.00’da Hindistan ve Suudi Arabistan için fırlatılacak. Avrupalı havacılık araştırmaları yapan bu alanda büyük başarılara imza attmış olan şirket Arianespace tarafından organize edilecek olan arian spacein fırlatılması youtube üzerinden canlı yayından takip edilebilecek.

Fransa’da bulunan Guiana Uzay İstasyonundan iki yeni uydu, Hindistan ve Suudi Arabistan’nın ileriki dönemlerde iletişim gerekliliklerini karşılayacak.Bu uçuş Arianespace’in 2019’da organize ettiği ilk uçuşu olacak , Arianespace’in YouTube kanalından canlı yayınla yayınlanacak.

ariane 5

Ariane 5 Roketi Bu gece 00.00 da fırlatılacak.

Suudi Arabistan iki parçadan oluşan ve birbirini tamamlayan bir uydu platformu taşıyacak olan Arianespace, bu uyduların Orta Doğu, Güney Afrika ve Avrupa’da televizyon, internet, telefon ve güvenli iletişim için kullanılacağını belirtti. Uzaya gönderilmeye hazırlanan uydulardan birincisi SGS-1 koduyla tanımlanan Geostationary Satellite 1 (SGS-1) iken, ikincisi de HS-4 koduyla tanımlanan Hellas Sat 4 olacak.

Roketin taşıyacağı diğer yük ise Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü tarafından geliştirilen GSAT-31 uydusu olduğu açıklandı. Gezegen keşifleri ve bilimsel araştırmalar için kullanılacağı belirtilen uydu, Hindistan’ın uzun dönemli uzay araştırma programlarının en büyük gücü olacak.

Minimum 15 yıl uzayda görevlerini yerine getirecek şekilde tasarlanmış olan iki uydu platformu, bu gece Türkiye saatiyle 00.00’da uzaya gönderilmesi planlanıyor. Bu gece Arianespace’in YouTube kanalında yayınlanacak olan bu canlı yayından, uyduların fırlatılışını rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Teknowhite bilim teknoloji ve mühendislik konuklarında araştırma yapan bir kuruluştur.Uzay alanındada çok faydalı içerikler hazırlayıp sizlere sunmaktadır.Uzay hakkında daha fazla bilgi almak için websitemizi takipte kalın.

Kaynak:https://www.space.com/43230-ariane-5-rocket-launching-saudi-indian-satellites-webcast.html

Kutup ışıkları nedir? Kutup ışıkları ne zaman görünür?

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön