Mühendislikler

Bilgisayar Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

bilgisayar mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği nedir? Bilgisayar mühendisleri ne iş yapar? Bilgisayar mühendisleri hangi sektörlerde çalışırlar? Bilgisayar mühendisleri ne kadar maaş alır?

Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Bilgisayar mühendisliği, temel bilgisayar donanımları, network, yazılım, programlama, algoritmalar, robotlar, yapay zeka ve bir çok alanda çalışmaları içeren bir mühendislik dalıdır. Tabi hiç bilmeyen bir insana bilgisayar mühendisi denilince söylediği seyin bilgisayar tamiri yapan ve format atan kişiler olması bilgisayar mühendislerini biraz kızdırmıyor değil. En çok da öğrencilik dönemlerinde bilgisayar format istekleri.

Bilgisayar Mühendisliği Çalışma Alanları?

Bilgisayar mühendislerinin çalışabilceği alan sayısı oldukça fazladır. Bu alanları seçerken mantıklı bir seçenek yapmak gerekiyor. Çünkü bilgisayar mühendisliğinin derinlerine iniyoruz. Bu mühendislik dalı oldukça çok alana sahiptir. Bilgisayar mühendisleri Yazılım mühendisi, Sistem mühendisi, Sistem Analisti ve Tasarımcısı, Bilgi Güvenliği Uzmanlığı,
Veritabanı Yöneticiliği , Ar-Ge , Yapay Zeka, Robotics alanları ve bunlar benzeri bir çok alanda çalışabilirler.

bilgisayar mühendisliği

Bilgisayar Mühendisleri ne kadar maaş alır?

Meslek seçimi yaparken aldığınız maaş son baktığınız kısım olması gerekiyor. Çünkü sevmediğiniz bir işi yaparak başarılı olmanızın ihtimali oldukça düşük. Fakat bir işi severek yapıyorsanız eğer başarılı almanız kaçınılmazdır. Bilgisayar mühendislerinin maaşları genel olarak baktığımız zaman yüksek oluyor. Fakat çalışıtığınız yer ve bulunduğunuz konum aldığınız maaşı büyük bir oranda değiştirebiliyor. Kamu Kurumlarında çalışan bir bilgisayar mühendisinin 2019 yılı için belirlenen aylık maaşı 6.683 TL civarlarında olup, konumuna göre belirnen miktarlarda artabilir veya azabilir. Özel sektörde çalışan bir bilgisayar mühendisinin aylık geliri ise 2500 TL ile 50000 TL arasında değişebilmektedir. Bu oran tamamen size bağlı olup bilginize göre değişkenlik gösterebilir.

Bilgisayar Mühendisliği seçmek için Sahip Olunması Gereken Yetenekler

 • İlk olarak bu bölümü gerçekten kendi isteğinizle ve sevdiğiniz için yazmalısınız. Kesinlikle aileniz isteğine göre değil bu konuda kendi isteğinize göre seçim yapmalısınız. Çünki bu seçiminiz sizin sürekli olara yapacağınız bir mesleği belirliyor.
 • Bu meslek bir mühendislik dalı olduğundan matematiksel zeka gerektirmektedir. Matematik notunuz kötü olabilir ama matematiksel zekaya sahipseniz eğer bu adımıda geçmişsinizdir.
 • Öğrenmeye her zaman açık olmanız gerekiyor. Bilgisayar mühendisleri teknoloji ile varlığını sürdürüyor. Günümüzde teknolojinin tabiri caiz freni patlamış bir kamyon gibi hızlanarak gelişmeye devam ediyor.
 • Son olarak sabır. Sürekli zorluklar ile karşılaşacaksınız. Ve sürekli hatalar alacaksıznız. Bundan dolayı sabırlı olmanız gerekiyor.

Eğer bu özelliklere sahipseniz ve gerçekten bir bilgisayar mühendisi olmak istiyorsanız kesinlikle hayallerinizin peşinden koşun ve seçiminizi bilgisayar mühendisliği olarak yapın.

https://www.teknowhite.com/endustri-4-0/
- -
3 Yorumlar

3 Comments

 1. Android Seruven

  03/03/2019 at 16:43

  Tek hayalim bilgisayar mühendisliğiydi ama olmadı Malesef çok meraklıyım bilgisayar donanım yazılım işlerine

 2. seda

  03/03/2019 at 21:04

  Bende şuan bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu alan gerçekten çok geniş. Eğer iyi bir bilgi birikiminiz varsa gerçekten güzel bir mühendislik dalı

 3. Bilgisayar Mühendisliği Nedir

  17/08/2019 at 22:46

  Bilgilendirici yazı için ellerine sağlık

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön