Haber

Bitcoin Rakibi Facebook, WhatsApp’a Kripto Para Getiriyor

Uzun zamandır planlanan Facebook’un kripto para projesi, birkaç ay içinde kullanıma girecek. Kripto para’nın ilk durak olarak WhatsApp’ta kullanıma girecek.

Facebook’un kendi kripto parasını yapacağı ve Bitcoin ile rekabete gireceği çok uzun zamandır söylentileri duyuyorduk. Görünen o ki teknoloji devi Facebook’un bu hamlesinin meyvelerini yakında göreceğiz.

Facebook’un çalışanlarından oluşan 50 kişilik profesyonel bir ekibin kripto para projesi üzerinde çalıştığına dair haberler yapan The New York Times, haberini projeye yakın olan 5 farklı kaynağa dayandırıyor.

facebook bitcoin

Firma geçen yılın mayıs ayında kripto para projesi üzerinde çalışmalarını başlatmıştı. O dönemde büyük şirket tarihinin en büyük idari yeniden yapılanmalarından biri de gerçekleştirilmişti. O dönemde stablecoin olarak isimlendirilen kripto paranın, kırılgan olmaması için diğer kripto paralara sabitleneceği söyleniyordu. Paranın ilk olarak WhatsApp kullanıcılarının kullanımına sunulması bekleniyor.

Messenger, Instagram ve WhatsApp’ın olası ortaklaşmasıyla beraber bu kripto para, Facebook’un sahip olduğu tüm platformlara yayılacak.

Söylentilere göre Facebook şu anda çeşitli kripto para borsalarıyla toplantılarını devam ettiriyor ve yeni kripto paranın dört ay içerisinde piyasaya girmesi bekleniyor.

Facebook CEO’su Mark zuckerberg, yakın gelecekte Harvard’dan hukuk uzmanı Jonathan Zittrain ile yaptığı görüşmede firmanın blok zincir girişimi ile ilgili bilinmezlikleri paylaşmış ve daha henüz bu işi rayına oturtmanın bir yolunu bulamadığını belirtmişti.

Facebook’un kripto parasına ait en büyük bilinmezliklerden biri, bu paranın da Bitcoin gibi merkezi olmayan bir yapıya mı sahip olacağı. Bazı endüstri uzmanları Facebook’un kendi kontrol edemeyeceği bir ürünü çıkarmayacağını söylüyor.

Uzmanlar, özelleştirilmiş bir blok zincir uygulamasının, kripto paraların ana faydalarını ortadan kaldıracağını söylüyor.

Telegram ve Signal gibi farklı mesajlaşma uygulamaları da kendi kripto paralarının üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Her iki firma da klasik tanıma uygun kripto paralar piyasaya sürmeyi amaçlıyor. Telegram, GRAM adlı kripto parasının yüzde 90 oranında tamamlandığını söyledi.

https://www.teknowhite.com/polis-tarafindan-kullanilan-telefon-baglanti-yazilimi-internete-dustu/
- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön