Askeri Teknoloji

Boeing, Otonom Savaş Uçağını Her an uygulamaya geçirebilir


Dünyanın en büyük sivil ve askeri uçak ve helikopter üreticilerinden boeing tarafından geliştirilen insansız savaş uçağının 2020 yılında hazır olacağı söylentileri vardır.

Büyük askeri şirket olan Boeing bir süredir insansız bir savaş uçağı üzerinde çalışmalarını yürütüyordu. Bu uçağın, halâ kullanım kısmındaki savaş uçaklarıyla birlikte göreve yolculuğuna çıkarak, ön keşif görevini üstleneceği tahmin ediliyordu. Böylece diğer uçaklardaki pilotların, savaş alanında beklenmedik bir durumla karşı karşıya kalmasının önüne geçilecek.

Boeing şirketi telafuz edersek Airpower Teaming System (BATS) adı verilen uçak, standart insan pilotlu savaş jetlerine göre daha gelişmiş özellikler taşıyabilecek. İç tarafında herhangi bir insan bulunmayacağı için daha uzun süre havada kalabilecek, daha yüksek G kuvveti oluşturacak manevralar akrobatik hareketler ve buna benzer risk dolu bazı hareketler bu insansız hava aracında bulunacaktır.

Boeing şirketi, projenin maliyetini kesin bir şekilde açıklamadı. Fakat Boeing Airpower Teaming System (BATS) jetinin maliyetinin, standart savaş uçaklarına göre  daha az bir maliyeti olacağı söylenebilir. ABD ordusunun bu uçakla ilgileneceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Aslında Boeing ve Lockheed gibi firmalar, bu tür insansız savaş uçakları ve bu gibi hava araçları üzerinde çok uzun süredir çalışıyordu. 1980’li yıllarda gösterilen örnek makinelerle bile içlerinde insan bulunmadığından rahatlıkla 30 G oranını açtığı konuşulabildiği gibi aşan manevralar yapabiliyorlardı. İnsan pilotlar ise genellikle 10 G kuvveti sınırında bilinçlerini kaybetmiş oluyorlardı.

Fakat daha eski savaş uçaklarına hakim olabilecek kapasitede yapay zeka ve bunları çalıştıracak güçte yazılım programlar o dönemde bulunmadığından, bu prototipler örnekleri hep uzaktan kumandalıydı. Modern çağın bilgisayarların ulaştığı işlem gücüyse, uçakları tamamen otonom uçurabilecek kapasitedeki yapay zekaların kullanılmasına izin verecek

- -
11
2 Yorumlar

2 Comments

  1. Android Seruven

    28/02/2019 at 08:49

    Modelleri çok güzel tasarlanmış teknoloji almış başını gidiyor gerçekten uzay üssü gibi yapılmış helikopterler

  2. Kenar Yazarı

    28/02/2019 at 10:33

    Oyuncak helikopterlerden insansız hava araçlarına nasıl geldik… Teknoloji hızla ilerliyor. Kacirmamamiz gerek.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön