Bilim

Boeing Starliner astronot taksi ilk uçuşu için hazır

Yeni astronot taksi Boeing Starliner önümüzdeki ay Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderilmek için hazırlanıyor.

SpaceX ile birlikte, NASA tarafından 2011 yılında sona eren
space shuttle programı sona erdiğinden bu yana ilk kez ABD topraklarından astronotları fırlatmaya başlamak üzere sözleşme imzaladı. Fakat, ISS’ye. Yörüngedeki laboratuvara robotik olarak yerleştirdikten sonra Teksas’a paraşütle iniş için Dünya’ya geri dönecek.Önümüzdeki ay gerçekleştirilecek olan ilk uçuşta Boeing Starliner’ın içinde astronot olmayacak.Uluslararası uzay istasyonuna(ISS) ulaştıktan sonra texas yaleti üzerinde bir yere inmesi tahmin ediliyor.

Orbital Uçuş Testi adı verilen görevde Starliner, Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan ISS’ye gönderilecek.
Bu test uçuşu plana uygun olarak yapılırsa, Boeing ilk astronot ekibini Ağustos ayında uzay istasyonuna fırlatmaya hazır olacak. Boeing sözcüsü Maribeth Davis, Spacee’ye Boeing Starliner gelecekteki uzay yolculuğu vizyonu sunumu sırasında anlattı.

Bilindiği üzere daha önce Starliner’ın 27 Ağustos 2018’de fırlatılacağı duyurulmuş ancak testlerde ortaya çıkan motorlardaki normal olmayan sebeplerle görev ileri bir tarihe ertelenmişti. O tarihten şimdiye kadar olan sorunları çözen Boeing, Dünya’da yapılan testleri geçtiğimiz günlerde başarıyla tamamladı.

Sadece Starliner mı gönderilecek?

Starliner, önümüzdeki aylarda ilk seferine başlaması için çıkacak iki yeni astronot taksisinin ikincisi olacak. SpaceX’in Crew Dragon, şu anda 28 Şubat’taki ilk izlemesiz deneme uçuşunda, Haziran ayında bir gün takip edecek olan mürettebatlı bir uçuş ile yola çıkması planlanıyor.

Starliner ve Dragon sadece ABD topraklarından astronotları yaklaşık sekiz yıl içinde fırlatan ilk uzay aracı değil, aynı zamanda Boeing ve SpaceX uzay istasyonuna ilk atanan özel şirketler olacak. 2011 yılında iptal edilen Shuttle programından sonra NASA, Soyuz roket-kapsül kombinasyonunu kullanarak uzay istasyonuna astronotları fırlatmak için Rusya’ya güveniyor.

Gelecek Kuantum Bilgisayarlar mı?


- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön