Bilim

Bugün Süper Ay Gözle Görünebilir 2019’daki En Büyük Dolunay

süperay

Bu kış Süper Ay üçlüsünün ikinci taksimi, bazen Süper Kar Ayı olarak adlandırılan, bugün (19 Şubat) zirveye çıkacak. Bu yüzden dışarı çıkmayı ve bu gece manzarayı seyretmeyi unutmayın.

Teknik olarak dolunay saat 10:53 ‘de gerçekleşir. Ancak sabah ışığı ayın ayını yıkarsa umutsuzluğa kapılmayın: tecrübesiz göze, bu gece hala dolu görünecektir. Aslında, 2019’da başlayan üç “Süper Ay” dan bugünün dolunay’ı yılın en büyüğü olacak.

süper ay

Hava durumunuz tehditkar görünüyorsa, Roma’daki Sanal Teleskop Projesi’nden saat 11: 30’dan başlayarak ve saat 16; 30’dan başlayarak Slooh’dan gelen Sanal Teleskop Projesi’ndeki canlı yayınlar sayesinde çevrimiçi olarak dolunay manzarasını da görebilirsiniz.

Çok görkemli bir manzara olacak. Sadece 221.681 mil (356.761 kilometre) uzaklıktaki Dünya’ya nispeten yakın olması nedeniyle ortalama bir dolunaydan yaklaşık yüzde 10 daha büyük görünecektir.

Biz insanlar dolunayın tadını çıkarırız, çünkü tüm yakın taraf, bize bakan ayın yarısı güneş ışığında yıkanır. Fakat elbette bu, ayın karşı tarafının, uzak tarafının gecesini yaşadığı ve ayın yaklaşık iki karasal hafta sürdüğü anlamına gelir.

Uzaktaki ay gecesinde, Çin’in Chang’e-4 lander’ı ve Yutu-2 rover’in başladığı aydaki konaklamalarından öğrendikleri gibi; eksi 310 derece Fahrenheit (eksi 190 derece Santigrat) kadar sıcaklıklar düşebilir.

Her iki robot, soğuk beklemek için her gece kendilerini kapattı. Öyleyse bu gece, dolunayda bakarsanız; hiçbir zaman doğrudan göremeyeceğiniz ve gizemlerini çözmek için iş başında olan iki makineyi ayın kenarı için bir düşünceye ayırın. Bu akşam çekeceğiniz mükemmel dolunay görüntülerini sizlerden bekliyoruz. En çok beğendiğimiz gönderiyi resmi teknowhite instagram sayfasında yayınlayacağız.

Editörün notu; Şubat Dolunay’ının inanılmaz bir fotoğrafını çekiyorsanız ve bir hikaye veya galeri için Teknowhite. Com ile paylaşmak istiyorsanız, [email protected] adresine görüntüler ve yorumlar gönderin.

41 Televizyon Kanalında Eş Zamanlı Olarak Yayınlanan Reklam Peak Games

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön