Askeri Teknoloji

Deepweb ya da Darknet olarak bilinen derin internet nedir?

Deepweb yadaDarknet nedir?

Deepweb yada Darknet nedir? En basit tabiriyle darknet internet tarayıcıları ile girilemeyen google yandex bing gibi arama motorlarında da indexlenmeyen sitelerin geneline verilen addır. Sizin Google ile direkt ulaşamadığınız bilgiler ağıdır.

Mesela internet kullanılırken veriler bir ana bilgisayarda durur ve biz o verilereo bilgisayardan ulaşırız. Torrent’de insanların, bilgisayarları arasında paylaşılan linklerdir. Yani herhangi bir firma yada sunucuda değilde bilgisayarlar arası data paylaşımıdır. Darkweb de tam olarak böyledir. Herhangi bir Browserde çeşitli ayarları yaptıktan sonra kolayca arayüzüne ulaşabilirsiniz. Darknet kısacası bulunmak, bilinmek, tanınmak istemeyenlerin interneti ve mümkün olan en küçük kitleye hitap etmektir.

Peki bu derin internet Deepweb ne zaman kuruldu? Eskiden beri vardı. İnternetle birlikte kuruldu. 1960-1970 lı yıllarda kurulan Alpanet, Amerikan askeri sistemler için geliştirilmiş bir uygulamaydı. Uluslararası telefon hatları üzerinden amerikan ordu birimlerinin iletişim kurabilmesi ve veri paylaşabilmesi için geliştirilmiştir. Darknet de bunun bir parçasıydı.

21. yüzyılın başlarında bizim bildiğimiz ve günümüzde de herkesin kullanımına açık lightnet ve herkesin girmesinin istenmediği darknet ortaya çıkıyor.


Bu darkneti kimler, neden kullanır?

Bu sorunun bir bilineni birde bilinmeyeni var. Genelde şöylesi cevaplar verilir. Çok tehlikeli bilgisayar korsanları, teröristler, mafyalar, organize suç örgütleri, hırsızlar, katiller, sapıklar kullanır. Az bilinenlerden birisi ise ortak çalışma yapan bilim adamlarının verilerini birbirleri ile güvenli şekilde paylaşım yaptıkları yerdir. Bol miktarda FBI ve INTERPOL faaliyetlerde de bulunmakta.

silk road

Ayrıca girdiğinizde ilk karşınıza çıkanlardan biriside dolandırıcılardır. Amatörseniz en iyi ihtimallde dolandırılırsınız buda çok basit bir durum değildir. Siz siz olun meraklı kesimden olmayın.

Herkesin bildiği ve bir o kadarda korktuğu darkette ne var? Darknet’te her şey var. Buz dağı olayında da bilindiği gibi her şeye ulaşabileceğiniz bir platformdur. Sistem üzerine atılmış bilgi tekrar silinemeyeceği için gerekli veya gereksiz milyonlarca bilgi vardır. Ve bu sistem sizin ve burayı kullanan herkesin bilgisayarıdır. Çünkü siz darknete girip o ağa bağlandıysanız sizin bilgisayarınız ve içindeki herşeyde o sistemin bir parçası oluyor.

darknet

Ana kullanıcıları bilgisayar korsanlarıdır birbirleri ile iletişim kuran ve birbirleriyle haberleşen onun dışında bilgi paylaşımında bulunan gruplarda vardır. Yasadışı ticaretle uğraşan insanlar var. Silah satışı, çalıntı mal, fuhuş…. Hiçbir kaynaktan bulunamayacak bilimsel araştırmalarıda buralarda uzun bir araştırma sonucında bulmak mevcuttur. Darknette ne aradığınızı biliyorsanız ve amatör değilseniz aradığınızı bulursunuz bilmiyorsanız zaten zaman kaybı.

fake licenses

Yanlış olarak bilinen bir gerçek ise darknette bulunduğunu söyledikleri seviye katmanları. Araştırmalarıma göre öyle birşey şehir efsaneleri arasında yerini almış bir durumda (Yanlış biliyorsam yorumlarda yazabilirsiniz). Oradaki asıl durum güvenlik protokolleri. Ne kadar ulaşılmaz olmak istiyorsan o kadar kendini gizleyebilmelisin.

darknet


Peki bu darknet nerde ?Kim tarafından kontrol ediliyor?

Darknet aslında heryerde. Normalde birçok büyük küçük şirketin sunucu alanı vardır. Google veya bing gibi. Darknetin böyle bir sunucu alanı yoktur darknet her yerdedir. Sabit bir yerde bulunmaz, devasa bir ağdır ve siz o ağa bağlandığınız anda onun bir parçası olursunuz ve bilgisayarınız artık darknet verilerini ordan oraya taşır. Bu yüzden darknetin kontrol edildiği ana bir ağı yoktur bu yüzden bu kadar güçlü ve kontrol edilemez bir alandır.

deepweb

Darknete güvenli bir şekilde girmenin yolları neler?

Girmemek en doğrusudur. Ne yaptığını bilmeyen kullanıcı için zaman ve bazende para kaybıdır. Bazı kesimlerdeki içeriklere girmek suç teşkil ettiği için bu yazımızda darknete nasıl girilir ayarları nedir anlatmıyacağım. Lakin aklınıza kor ve olurda bir yerde bulup girerseniz kesinlikle yapmamanız gereken çok önemli 3 madde söyleyeceğim.

  • Windows işletim sistemi olan bilgisayarlarda asla darknete girmeyi denemeyin çünkü windows size hiçbir şekilde güvenlik sağlayamaz.
  • Öğrendiğim kadarıyla darknette gezinmenin en kötü yolu Tor Browser dir. Hiçbir güvenliği yok. Zaten bu aygıt Amerikan ordusu tarafından çıkartılmış. Hatta Tor Browser kullanırken başınıza hiç olmadık işler gelebilirmiş.
  • Darknette kesinlikle alışveriş yapmayın. Gerek liggtcoin gerek Bitcoin hesabınızı kaptırdığınız anda eksi bakiyelere düşer borçlu bile çıkabilirsiniz.

Ben elimden geldiği ve bulabildiğim kadar anlatmaya çalıştım. Bu kadar kötü insanın olduğu noktaya girmek pekte akıl karı olmaz. Siz yinede girmemeye çalışın. Ki Google’a Deepweb yazsanız bile korkutucu şeyler çıkıyorken girmeyi biraz ertelemeyi deneyin.

https://www.teknowhite.com/isik-hizini-asarsak-ne-olur/
- -
1 Yorum

1 Yorum

  1. Kama

    27/03/2019 at 15:58

    Olduğundan fazla abartılan bir yerdir. İçerisinde yasadışı adreslerin ve kişilerin olduğu bir mecradır. Ama internette yazan buzdağının görünmeyen tarafı kelimeleri bence yanlıştır. deep web insanlarda merak uyandırsın ve ilgi çeksin diye internetin düşünebilir kısmından çok daha büyük bir alan olduğu algısı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Merak edenler Google görsellerden inceleme yapabilir. Ama kesinlikle deep web e özel Tor tarayıcısı ile giriş yapıp meraklarını gidermeye çalışılmasın. Gerekli bir yer değildir.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön