Donanım

DDR 5 BELLEKLER GELİYOR

DDR4 bellek tipi günümüzde büyük oranda yaygınlaşmış durumda. 5 GHz güce varan, ulaşan frekanslarıyla yüksek performans sergileyen bu bellekler, gelecekte yerini DDR5’e bırakacak. Micron ve Cadence de geliştirilmesi devam eden yeni standart hakkında çeşitli bilgiler paylaştı.

DDR4 belleklerin devamı olacak olan DDR5 bellekler, DDR4 belleklerden iki kat daha hızlı olacak söylentileri ve beraberinde enerji verimliliği konusunda da önemli adımlar atacak. Ayrıca DDR5, iki kat daha fazla yoğunluk sunacak. Başka bir ifadeyle, DDR4 modüllerinde bulunabilen kapasite, DDR5 modüllerinde iki katına çıkacak.

İşlemci üreticilerinin de DDR kanallarını 12’den 16’ya çıkarmasını bekliyoruz. Bu da güncel yoğunluklarla kapasitenin 128 GB’ye ulaşması demek oluyor. DDR5’e geçtikten sonra ihtiyaç duyulan gerilim de 0,1 volt düşerek 1,1 volt olacaktır. Bu yeni belleklerin bant genişliği ise 4.800 MT/s olarak belirlenmiştir. Gelecekte 6.400 MT/s’lik belleklerin de ortaya çıkması bekleniyor.

DDR5 bellekler 2019 yılından sonra sunucular ve veri merkezlerinde kullanıma geçecek. Masaüstü ve dizüstü kullanıcılarının ise bu bellekleri kullanan bilgisayarlar için 2020’ye kadar beklemesi gerekiyor.

DDR 5 bellekler ile birlikte bilgisayarlar kullanıcılarının , oyuncu kitlelerin gözdesi olacağından kimsenin şüphesi yoktur. Bununla birlikte bu yeni ram ile birlikte bir önceki ddr4 ramlerden 2 kat fazla iyi olacağı, yeni nesil oyun, program gibi güçlü yazılımları destekleyeceğini söyleyebiliriz.

Bilgisayarların içinde bulunan belleklerin önemi;
Bilgisayarın herhangi bir anda meşgul olduğu programlarla ilgili verilere
hızlı bir şekilde ulaşması çok önemli bir noktadır. RAM miktarı ne kadar çok olursa, işlemci kullandığı bilgilerin o kadar fazla bir miktarını RAM’e yazabilir ve oradan okuyabilir, bu sayede bilgisayarınızın performansını gözle görülür bir şekilde arttırır.

Boeing Starliner astronot taksi ilk uçuşu için hazır.

- -
1
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön