Haber

Dünya Gezegeni Kaç Yaşında?

Dünya gezegeni kaç yaşında?

Dünya gezegeni, oluşumunu kaydetmek için bir doğum belgesine sahip değildir; bu, bilim adamlarının gezegenin yaşını belirlemek için yüzlerce yıl geçirdiği anlamına gelir. Dünyadaki sürekli değişen kabuktaki kayaların yanı sıra, ay ve ziyaret meteorları gibi Dünya gezegeni’nın komşularındaki kayaların yanı sıra, bilim adamları Dünya gezegeninin 50 milyon yıllık bir hata aralığında 4,54 milyar yıllık olduğunu hesapladılar.

Peki Kayalar Kaç Yaşında?

Bilim adamları son 400 yılda gezegenlere gitmek için birçok girişimde bulundular. Değişen deniz seviyelerine, Dünya gezegeni ‘nın veya güneşin mevcut sıcaklıklara soğuması için zamana ve okyanusun tuzluluğuna dayanarak yaşı tahmin etmeye çalıştılar. Teknoloji ilerledikçe, bu yöntemler güvenilmezdi; Örneğin, okyanusun yükseliş ve çöküşünün giderek azalan bir süreçten ziyade sürekli değişen bir süreç olduğu gösterilmiştir.

Ve gezegenin yaşını hesaplamak için başka bir çabada, bilim adamları yüzeyini kaplayan kayalara döndü. Bununla birlikte, plaka tektoniği sürekli olarak kabuğu değiştirip yenilediğinden, ilk kayalar geri dönüştürüldükten, eritildikten ve yeni fosillere dönüştürüldü.

Bilim adamları, aynı zamanda tortul kaya tabakalarının eksik gibi göründüğü Büyük Uyumsuzluk adı verilen bir sorunla da savaşmalı (örneğin, Büyük Kanyon’da, bulunamayan 1,2 milyar yıllık kaya var). Bu uygunsuzluğun birçok açıklaması vardır; 2019’un başlarında, bir araştırma küresel bir buz çağının buzulların kayaya taşlamasına ve parçalanmasına neden olduğunu ileri sürdü. Plaka tektoniği daha sonra ezilmiş kayayı tekrar Dünya’nın içine attı, eski kanıtları kaldırarak ve yeni kayaya çevirdi.

Dünyadaki en eski kayalar 4.03 milyar yıllık olan Büyük Köle Gölü yakınlarındaki Kuzeybatı Kanada’da bulunan Acasta Gneiss. Ancak tüm kıtalarda 3,5 milyar yıldan daha eski kayalar bulunabilir. Grönland, Isua suprakrustal kayalıklarına (3,7 ila 3,8 milyar yaşında), Svaziland’da ise 3,4 ila 3,5 milyar yıldır. Batı Avustralya’daki örnekler 3,4 milyar ila 3,6 milyar yıllıktır.

dünya gezegeni

Ortaya çıkan yaşam hala tartışma konusu olduğunda, özellikle de bazı erken fosiller doğal kaya formları olarak görünebilir. En eski yaşam biçimlerinden bazıları, bir 2018 çalışmasında açıklandığı gibi Batı Avustralya’da; Araştırmacılar 3.4 milyar yıllık kayalarda fosil olabilecek ufak filamentler buldular. Diğer çalışmalar, yaşamın daha erken ortaya çıktığını göstermektedir. Quebec’teki volkanik kayaçlardaki hematit tüpleri, 3.77 ila 4.29 milyar yıl önce mikropları içerebilir. Güneybatı Grönland’daki kayalara bakan araştırmacılar, yaklaşık 3.7 milyar yıl önce mikrobiyal kolonileri çevreleyen koni benzeri yapılar gördüler.

Mars hakkında bilinen gercekler
- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön