Haber

Dünya Ne Kadar Hızlı Dönüyor?

Dünya ne kadar hızlı dönüyor?Dünyanın dönme hızı nedir?Güneş ve ay’da dönüyor mu?

Bir dünyalı olarak , her ne kadar da dünyanın döndüğünü fark etmesek bile , gökyüzüne baktığımız zaman bunun kanıtını çok açık bir şekilde görebiliyoruz.

DSCOVR uydusunun EPIC kamerasından alınan 3.000 görüntüyü, bir milyon mil öteden görüldüğü gibi, Dünya’nın dönme yılını göstermek için birleştiriyor.
Nasa’nı yayınlamış olduğu videoya gitmek için tıklayın.

En eski gökbilimcilerden bazıları jeosantrik bir evrende yaşadığımızı öne sürdü, bu da Dünya’nın her şeyin merkezinde olduğu anlamına geliyor. Güneşin etrafımızda döndüğünü, bunun da güneşin ve gün batımının neden olduğunu – ayın ve gezegenlerin hareketleri için aynı olduğunu söylediler. Ancak bu vizyonla çalışmayan bazı şeyler vardı. Bazen bir gezegen, ileri hareketine devam etmeden önce gökyüzünde geri dururdu.

dünya

Artık retrograd hareket olarak adlandırılan bu hareketin, Dünya’nın yörüngesindeki başka bir gezegenle “yetişmesi” gerçekleştiğini biliyoruz. Örneğin, Mars güneşten Dünya’dan daha uzaktır. Dünya ve Mars’ın yörüngelerinde bir noktada, Kızıl Gezegene yetişip geçiyoruz. Geçerken gezegen gökyüzünde geriye doğru hareket eder. Sonra biz geçtikten sonra tekrar ileri hareket eder.

Güneş merkezli güneş sistemi için bir başka kanıt da paralaks bakmak veya birbirlerine göre yıldızların pozisyonundaki belirgin değişikliklerden kaynaklanıyor. Basit bir paralaks örneği için işaret parmağınızı kolunuzun önünde yüzünüzün önünde tutun. Sadece sol gözünüzle bakın, sağ gözünü kapatın. Sonra sağ gözünüzü kapatın ve sol gözünüzle parmağınıza bakın. Parmağın görünür pozisyonu değişir. Çünkü sol ve sağ gözleriniz parmaklara biraz farklı açılarla bakıyor.

Aynı şey, yıldızlara baktığımızda Dünya’da da olur. Güneşin yörüngesinde dolaşmamız 365 gün sürüyor. Yaz aylarında bir yıldıza (bize nispeten yakın olan) bakarsak ve kışın tekrar ona bakarsak, gökyüzünde gözüken konumu değişir çünkü yörüngemizde farklı noktalarda oluruz. Yıldızı farklı görüş noktalarından görüyoruz. Biraz basit hesaplama yaparak, paralaks kullanarak o yıldıza olan mesafeyi de bulabiliriz.

Dünya’nın dönme hızı nedir? Dünya ne kadar hızlı dönüyor?

Dünya ne kadar hızlı dönüyor?

Dünya’nın dönüşü sabittir, ancak hız hangi konumda bulunduğunuza bağlıdır. İşte bir örnek. NASA’ya göre, çevre (dünyanın en büyük kısmı etrafındaki mesafe) yaklaşık 24.898 mil (40.070 kilometre). (Bu alana ekvator da denir.) Bir günün 24 saat uzunluğunda olduğunu tahmin ederseniz, çevreyi günün uzunluğuna bölersiniz. Bu, yaklaşık 1.037 mil (1.670 km / s) ekvatorda bir hız üretir.dünya ne kadar hızlı dönüyor sorusunun cevabını yeterli bir şekilde vediğimizi düşünüyorum.

Ancak diğer enlemlerde o kadar hızlı hareket etmeyeceksiniz. Eğer kürenin yarısına kadar enlemde (kuzeyde veya güneyde) 45 dereceye kadar hareket edersek, hızı enlemin kosinüsünü (trigonometrik bir fonksiyon) kullanarak hesaplarsınız. Nasıl hesaplanacağını bilmiyorsanız eğer , profesyonel bir bilimsel hesap makinesinin bir kosinüs işlevinin olması gerekiyor. 45 kosinüs 0,707’dir, bu nedenle 45 derecedeki dönüş hızı kabaca 0,707 x 1037 = 733 mph (1,180 km / s) olur. Bu hız, kuzeye veya güneye doğru ilerledikçe daha fazla azalır. Kuzey ya da Güney kutuplarına geldiğiniz zaman, dönüşünüz gerçekten çok yavaştır – tam bir günü tam olarak yerine getirir.

Uzay ajansları Dünya’nın dönüşünden faydalanmayı severler. Örneğin, insanları Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderiyorlarsa, örneğin, tercih edilen konum ekvatora yakındır. Bu yüzden örneğin, Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo görevi Florida’dan fırlatılıyor. Bunu yaparak ve Dünya’nın dönüşü ile aynı yönde fırlatarak, roketler uzayda uçmalarına yardımcı olmak için hız artışı sağlar.

Nasa’da Nasıl Astronot Olabirsiniz

- -
1
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön