Askeri Teknoloji

Dünyanın Uzay Yarışı

Dünya bir uzay yarışının içinde.

Bu yarışı ilk başlatan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği oldu. Sovyetler Birliği kurulduğundan beri uzay araştırmaları konusuna çok önem veriyordu. Bu alanda kurumlar kurup, bu alanda araştırma ve çalışmalar yapan bilim adamlarına büyük destekler veriyordu.

Bu desteklerinde meyvesini aldılar. 1957’de ilk yapay uyduları Sputnik-1’i uzaya gönderdiler.

Ardından 1961’de ilk insanlı uzay aracı Vostok-1’i gönderdiler. Her ne kadar sovyetlerin devamı olan Rusya en önlerde olmasa da Sovyetler bu işin öncüsüydü. Ve uzaya insan göndermeyi başaran ilk ülke oldu.

1957’de Sputnik-1 uzaya gönderildikten 1 sene sonra Amerika’da Nasa kuruldu. Sovyetlere göre çok daha geç başladılar; ama bu alanda öncü oldular. Ayırdıkları bütçeler dünyada birçok ülkenin toplam varlığından büyük ve şu an Nasa 17 milyar dolarla dünyanın en büyük uzay bütçesine sahip. Bu sayede Amerika Birleşik Devletleri uzaya insan gönderen 2. ülke oldu.

NASA’dan sonra ise en büyük bütçeye sahip kuruluş ESA yani Avrupa Uzay Ajansı. ESA 17 Avrupa ülkesinin ortak kuruluşu.

Dünyadaki uzay yarışına çok geç katılan ülkelerden biri de Çin ama bu alanda hızla ilerlediler bu çalışmalarının sonunda Çin uzaya insan gönderen üçüncü ülke oldu. Bunların dışında Japonya’da ciddi çalışmalar yapıyor.

Dünya geneline baktığımızda toplam 38 ülkenin uzay Ajansı var ve bunların 12’si uzaya uydu fırlatma yeteneğine sahip.

Türkiye uzay teknolojileri ve araştırmalarında çok uzaktı. Ama son yıllarda bu alanda çok ciddi bir hareketlenme başladı. Şu ana kadar uzaya fırlatılmış 9 adet uydu çalışmamız var tabii bunların birçoğu yurt dışına yaptırıldı.

Türksat ile başlayan uydu serüvenimiz 2010’lara doğru BİLSAT, RASAT, GÖKTÜRK derken hem çeşitlilik kazandı hem de yavaş yavaş bilgi birikimi ve tecrübe edilmeye başlandı. Türkiye’nin uzay çalışmalarını bugüne kadar TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü yürütüyordu.

Fakat son 20 yıldır da uzay alanında bir hayalimiz vardı ve bu hayal sonunda gerçekleşti 13 Aralık 2018’de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Uzay Ajansı kuruldu. Yani ölçek olarak aynı olmasa da bizim de artık bir Nasa’mız var. Merkezi Ankara’da bulunan Türkiye Uzay Ajansı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak çalışacak.

Peki böyle bir şeye neden ihtiyaç duyduk? Ya da Türkiye’nin uzay alanında şu ana kadar herhangi bir çalışması var? Gelin bugün Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu ya da Türkiye’nin uzay alanında şu ana kadar herhangi bir çalışması var mı? Gelin bugün Türkiye’nin Uzay Teknolojileri alanındaki serüvenini konuşalım.

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön