Bilim

Düz Dünya / Yuvarlak Dünya? Tüm gerçekleri.

Düz dünyacıların inandığı gerçekler ve teorileri.

Dünya düz mü yoksa yuvarlak mı? Aslında bu sorunun daha doğrusu şu: Siz neden dünyanın yuvarlak olduğunu düşünüyorsunuz? Elbette bu sorular bazı videolar izlemiş ya da haberlere denk gelmiş kişilerin aklını karıştırmış olabilir. Bu konuda elbette benim de bir fikrim var ama öncesinde cevabı öyle kuru kuru bakmadan size dünyanın şeklinin neden tartışıldığını ve neden bazılarınca düz dünyaya inanıldığını anlatayım..

Eskiden teknolojinin var olmadığı o zamanlarda dünya ve şekli hakkında çeşitli görüşler ortaya atılmıştır. Öyle ki insanlar bir dönem öküzün boynuzunda bir dünya taşıdığına bile inanmışlar. Mısırlılar dünyayı bir kutu olarak düşünürlerdi. Kapağı kapatıldığında gece olduğuna inanılan, bir kutu içerisinde yaşayan insanlar…

Öküzün boynuzları arasında dünya.

Tabi bunların doğru olmadığının kanıtlanamayacağı gibi; doğru olduğunun da kanıtlanması mümkün değildi o zamanlar. Bu masumca fakat mantıklı olmayan görüşler bir süre toplumda kabul gördü.

aristo

Zaman ilerledi fakat teknoloji halen gelişmemişti Milattan önce 5. yüzyılda Pisagor bilinene göre dünyanın yuvarlak olduğunu öne süren ilk kişiydi. Bunu denizlerdeki gemileri gözlemleyerek yaptı. Gemiler ufukta kayboluyordu ve ona göre bu, ancak dünyanın eğimli olmasıyla mümkün olabilirdi. Bu görüşü 200 yıl sonra Aristo’da destekleyecekti.

el biruni

Matematikte ve Gök biliminde çığır açmış El Biruni’de dünyanın çapını bulmak için araştırmalar yapmış, formüller kullanmış ve dünyanın küreye benzediğini ileri sürmüştür. Daha sonra gelen Nicolaus Copernic ve Christopher Columbus’un yaptıkları gözlemler ve araştırmalarla dünyanın daha öncekilerin de düşündüğü gibi yuvarlak olduğuna inanmışlardır. Hatta öyle ki Christopher Columbus gemiyle sürekli aynı pusula yönünde ilerlemek için yola çıktığında Hindistan’a ulaşacağına zannederek Amerika kıtasına ulaşmıştır. Sonrasında aynı rotada yolculuğuna devam etmek istemiş fakat ömrü yetmemiştir.

Zaman ilerlemiş ve teknoloji de gelişmeye başlamıştır. Galileo Galilei, bilim ve astronomi için çok önemli bir icat olan teleskobu bulmuştur.

galileo galilei

Önce hemen yakınındaki Ay ‘ı incelemiş ve sonrasında Jüpiter’i gözlemlemiştir. Baktığı görüntülerde yuvarlak gezegenler haricinde bir şey görememiştir. Bu onun için dünyanın yuvarlak olduğuna dair net bir kanıt olmuştur ve insanlık içinde. Ferdinand Macellan ise ben öyle icada micada inanmam gözümle göreceğim deyip dünyanın çevresinde dolaşmaya çıkmıştır.

ferdinan macellan'ın dünyayı seyehati

İspanya kıyılarından başlayan yolculuğunun Pasifik Okyanusuna ardından Japonya kıyılarından Hint okyanusuna, devamında da Afrika sınırından tekrar İspanyaya kadar devam ettiği söylenmekte.

Teknoloji artık çok gelişmiştir. 24 Ekim 1946′ da Dünya’nın uzaydan ilk bir fotoğrafı çekilmiştir.

uzaydan ilk dünya resmi

105 km yükseklikten çekilen bu resim ikinci dünya savaşı sıralarında Naziler tarafından yapılan ve sonra Amerikalıların Nazilerden ganimet olarak çaldığı V2 roketinde bulunan bir fotoğraf makinesiyle çekilmiştir. Bu resim henüz net bir şekilde dünyanın yuvarlak olduğunu göstermemekteydi. Fakat sonra Clyde Holiday’in geliştiği 1.5 saniyede bir resim çeken kamera ile art arda üç resim çekildi.

ilk eğimli dünya resmi

Bu resimler kendi aralarında birleştirildiğinde dünyanın eğiminin olduğu gözlemlendi. Bilim ve astronomi dünyası için mucizevi bir gelişmeydi. Çünkü her zaman dünya acaba bizim düşündüğümüz gibi olmayabilir miydi dedikleri şey gözler önüne serilmişti. Bu görüntüler sonrası dünyanın diğer gezegenler gibi yuvarlak olduğuna olan inançları sarsılmayacak kadar kuvvetlenmişti. Peki tüm bu gelişmeler sonrası ne oldu da dünyanın şekli hakkında teoriler ortaya atıldı? Dünyanın yuvarlak değil de düz olduğu düşünüldü? Bazılarına göre bu Amerika ve ona ortak bazı devletlerin araştırma yapmak için dünyadan sakladığı bir sırdı.

Söylentiler 1850’de İngiltere’de Samuel Burley tarafından kurulan düz dünya hareketi adındaki topluluk ile ciddi bir biçimde başlamıştır.

düz dünya topluluğu
DÜZ DÜNYACILAR TOPLULUĞU

Öyle ki Amerika’da kurulan Katolik Hristiyan Apostolik kilisesi de dünyanın düz olduğu inancını Voliva’nın 1942’de ölümünden sonra bugün bile kilisenin temeli olarak sürdürmektedir. İşte o günden günümüze düz dünyacılara kadar hepsinin dünyanın düz olduğuna inanmaları için bazı sebepleri vardı.

Çok eskiden başlarsak dünyanın düz olduğuna inanmasının sebebi tamamen düz gördükleri içindi. Onlar için kanıtsa sadece bir dağın tepesine çıkarak bakın işte dümdüz ilerliyor demekti. Bu basit düşüncenin dışında diğer düşündükleri şey ise dünyanın yuvarlak olması halinde altında olanların nasıl düşmediği ya da denizdeki suların nasıl baş aşağı durduğuydu.

1892 yılında 7 ülkenin patent denetçileri Gleason’un işte bu dünya haritasına patent verdi.

patentli düz dünya haritası

Haritada güney kutbu yoktu. Onun yerine düz dünyacıların da inandıkları gibi dünya düz biçimde gösterilmiş ve sınırıda buzlarla kaplı olan Antartikaydı. Öyle ki güneşin aydınlattığı kısımlar ve dönüş yönü bile gösterilmişti. Bu harita öğrenciler için zaman hesaplamasında kullanılmaya başlanıldı. Asıl ilginç olansa bu haritaya 7 ülke denetçilerinin nasıl patent verdiğiydi.

İşte başlangıçta bu düşünceler onlar için dünyanın yuvarlak olmasının imkansız olduğuna en büyük delildi. Hatta öyle ki bu konuda düz olmadığını düşünenler kilise tarafından idam bile edildiler. Dünyanın yuvarlak olduğunu iddia edenlerinde bazı sebepleri vardı elbette.

Örneğin bir geminin ufka doğru ilerlerken gözden kaybolması. Bu onlar için dünyanın düz olmadığını zaten kanıtlıyordu. Fakat bu delil yeterli değildi. Çünkü ufukta kaybolan gemiye bir teleskop yardımı ile yaklaştırıldığında geminin görülebildiği ve gözümüzün bir görme sınırı olduğu için göremediğimizi söylediler. Bu gerçekten bakıldığında doğru gibiydi. Fakat bir televizyon programında bunun optik yanılma olduğu tıpkı serap görülmesi gibi çok uzakta olan nesnenin sudaki bir yansıması olduğu söylendi.

Diğer bir görüşse gezegenler görünen ve test edilen diğer gezegenlerin yuvarlak olduğu net bir şekilde bilinirken, aralarında sadece dünyamız mı düzdü?

Bu pek akla yatan bir düşünce gibi görünmüyordu. Tüm gezegen formlarından farklı olabilir miydik? İşte bu düşünce düz mantıkla bakıldığında pek mümkün gibi gözükmüyor tabi ki. Fakat bu düz mantık dünyanın farklı olmayacağını da kanıtlamıyordu.

Ardından dünyanın düz olduğu düşüncesinde olanlara güneşin ve ayın nasıl hareket ettiği soruldu. Bildiğimiz kadarıyla dünya güneşin etrafında dönmekte ve dünyanın bir kısmında gündüz yaşanırken diğer kısmında gece olmakta. Fakat bu düz dünyada nasıl oluyordu.

Onlara göre güneş aslında sanıldığı kadar büyük değil ve dünyanın belli bir alanını aydınlatıyor. Güneş ve Ay birbirini dünyanın hemen üzerindeki bir yörüngede takip ediyor ve bu sayede gündüz ve gece yaşanıyordu. Fakat burada üç büyük sorun var. Güneşin bu şekilde bir büyüklükte olması dünyanın yarısını değil belli bir bölümü aydınlatabilir. Tıpkı bu haritada görüldüğü gibi, yani karanlıkta kalan kısım daha büyük olurdu. Fakat normalde böyle olmadığı biliniyor.

Düz dünyayı savunanları en çok zorlayan sorulardan biri de ay veya güneş tutulmasının düz bir dünyada nasıl yaşandığıydı. Normalde Dünya dönüşünü tamamlarken dünyanın ay ile güneş arasına girmesiyle yaşanan ay tutulması düz dünyada nasıl mümkün olabilirdi? Ay’ın tutulabilmesi için dünyanın güneş ile ayın arasına girmesi gerekir. Burada ise güneşte ayda dünyanın üzerinde konumlandırılmış.

Bu durumda Ay tutulması zaten mümkün olamazdı. Düz dünyada varsayım olarak güneş tutulması olabileceğini düşünelim. Bunun olabilmesi için güneş ile ayın tam olarak dünyaya bakan bir açıda olmaları gerekirdi. Bu noktada güneş tutulması gerçekleşebilir fakat Ay güneşin çok çok yakınında olurdu. Hemen hemen kilometrelerce yakınında…

Bu şekilde bir dünyada ay tutulması olamayacağı gibi güneş tutulması da mantıksız olurdu. Dünyanın düz olmadığını savunanların büyük kısmının en büyük delili ise ay tutulması sırasında dünyanın gölgesinin yuvarlak bir şekilde ayda gözükmesi. “Ay ile güneşin arasına giren dünyanın gölgesi Ay’da tam bu şekilde gözükmektedir. Eğer dünya düz olsaydı gölgesinin Ay’da oluşmasının bu şekilde görünmesi gerekirdi”. Görüşü savunuluyor. Bu ciddi anlamda dünyanın yuvarlak olduğuna dair bir kanıt gibi görünüyordu.

Peki siz bu konular hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce de bilinenlerin hangisi gerçek?

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön