Haber

Elon Musk, Mars Biletleri’nin Nihayet 500.000 Dolardan Daha Az Maliyete Sahip olacağını Söyledi

SpaceX ‘in Starship gezegenler arası aracındaki bir koltuğun fiyatı; sonunda sanayileşmiş dünya nüfusunun büyük bir kısmına erişebilecek kadar düşecek ve milyarder girişimci haftasonu tahmininde bulunacaktı.

Her şey Elon Musk’un planına göre giderse, SpaceX’in Mars gemileri sadece Kızıl Gezegen’den oldukça zengin bir gemi olmayacak.

spacex

Mars yüzeyinde SpaceX Starship araçlarını gösteren bir sanatçının illüstrasyonu. Bu görüntü, araçların paslanmaz çelikten yapılmasını öngören en son Starship tasarımından önce gelir. (Image: © SpaceX)

SpaceX Mars Bilet Fiyatları Ne Olacak

Aşırı hacime bağlı olarak, ancak Mars’a taşınmanın (dönüş bileti ücretsiz) bir gün 500 bin doların altında ve belki 100 bin doların altında olacağına eminim. Gelişmiş ekonomilerdeki birçok insanın dünyadaki evlerini satabileceği kadar düşük İsterlerse Mars’a geçelim, Musk Twitter’da Pazar gecesi (10 Şubat) yazdı.

100 Yolcu Yıldız Gemisi, Super heavy adında dev bir roketin üstündeki Dünya yörüngesine fırlatır. Sonra Mars’a (ya da aya ya da nihai hedefi ne olursa olsun) kendi yolunu çizer. Musk, geminin güneş sistemindeki birçok yere gidebileceğini söyledi. Süper Heavy Dünya’ya geri dönecek, dikey bir iniş yapacak ve tekrar uçacak – aslında birçok kez.

Aslında, hem Yıldız Gemisi hem de Süper Heavy’nın hızlı ve tekrar tekrar kullanılması. Musk’un hırslı ama uygun fiyatlı uzay uçuşu vizyonunun anahtarıdır. Bu konuda ayrıca, son bir Yıldız Gemisi tasarım çimdik olduğunu söyledi; aracı daha önce planlandığı gibi, daha pahalı karbon kompozit malzemeden ziyade paslanmaz çelikten inşa etmek.

Musk, SpaceX’in işgücü Falcon 9 roketine atıfta bulunarak, Pazar gecesi bir başka tweet’te yazdı. Daha sonra, Twitter takipçilerinden birinin paslanmaz çeliğe geçişin bu olası fiyat indiriminin önemli bir faktör olup olmadığını sorduğunda “Evet” diye cevapladı.

SpaceX, 2020’lerin ortalarında ilk Mars misyonlarını Starship(Yıldız Gemis) ve Süper Heavy ile başlatmayı hedefliyor. Ancak bir Starship prototipi çok yakında yerden inebilir. SpaceX zaten küçük ölçekli bir “hazne” inşa etti ve bu aracı önümüzdeki haftalarda veya aylarda ilk deneme uçuşunda başlatmayı planlıyor.

Hazne, Mars’ın yakınında hiçbir yere varamaz; Starship tasarımını, Dünya atmosferindeki kısa uçuşlarda test edecek.

Bir haber ipucu, düzeltme veya yorumunuz var mı?Buradan bize bildirebilirsiniz. [email protected]

- -
11
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön