Haber

Endüstri 4.0

Endüstri 4.0 nedir?

Sanayi devrimindeki 4. nesil makineleşme olarak nitelendirilen 4.0 ilk kez 2011 yılında Almanya!da gerçekleştirilen Hannover Sanayi ve Endüstri fuarında dile getirilmişti.Endüstri 4.0 ya da 4. Sanayi Devrimi, birçok çağdaş otomasyon sistemini, veri alışverişlerini ve üretim teknolojilerini içeren kollektif bir terimdir. Bu devrim nesnelerin interneti, internetin hizmetleri ve siber-fiziksel sistemlerden oluşan bir değerler bütünüdür. Aynı zamanda bu yapı akıllı fabrika sisteminin oluşmasında büyük rol oynar. Bu devrim, üretim ortamında her bir verinin toplanmasına ve iyi bir şekilde izlenip analiz edilmesine olanak sağlayacağı için daha verimli iş modelleri ortaya çıkacaktır.

endüstri 4.0

Temel olarak endüstri 4.0‘da üretimde akıllı cihazlar birbirleri ile gerçek zamanlı etkileşim kurarak daha verimli halde çalışacaklar. Böylece ürün geliştirme aşamasında;  tasarımdan gerekli malzeme kullanımına, pazarlamadan sevkiyata birçok süreçte daha şeffaf ve birbirine bağlı bir sistem kurulacak. Fabrikanızı evinizden ve cebinizden yönetebileceğiniz sistemler bütünlüğüdür.


Endüstri 4.0 ve önceleri

Endüstri 1.0 olarak da adlandırılan ilk sanayileşmede, su ve buhar gücü kullanımı ile çalışan mekanik sistemler vardı. 1750 – 1830 yılları arasında İngiltere’de çıkmıştır.

Endüstri 1.0 buharlı makineler

Bu dönemde genel olarak su gücüyle daha sonrasında da buhar gücüyle çalışan tezgahlar ortaya çıkmıştır.

Endüstri 2.0 olarak isimlendirilen ikinci sanayileşmede ise elektrik enerjisinin kullanılmaya başlaması ile seri üretime geçiş oldu. (1870 İlk hareketli bant sistemi kullanımı)

  • (19. Yüzyıl) 1840 Telgraf ve 1880 Telefon İcatları
  • 1920 Taylorizm (Bilimsel yönetim)
Hareketli bant sistemi 2.0

Üçüncü nesil endüstri 3.0 süreci, elektronik ve bilişim teknolojilerinin entegre kullanılması ile başladı. (1969 İlk programlanabilir yönetim sistemi SPS ve görüntü işleme sistemleri).

  • 1971 İlk mikro bilgisayar (Altair 8800)
  • 1976 Apple I (S. Jobs ve S. Wozniak)
Endüstri 3.0

Endüstri 4.0‘da ise sanal ve fiziksel sistemler entegre olarak kullanılacak. İnternete bağlı her nesnenin üretim alanında daha fazla kullanımını içeren bu trend ile birlikte endüstriyel alanda köklü değişimler olacak ve “Dördüncü Endüstri Devrimi – Endüstri 4.0” olarak nitelendirilen yeni bir dönem başlayacak. İnternetin üretimde kullanılması, iş geliştirmeden mühendisliğe birçok yeniliği de beraberinde getirecek.

Endüstri 4.0 akıllı fabrikalar
  • 1988 AutoIDLab. (MIT)
  • 2000 Nesnelerin İnterneti
  • 2010 Hücresel Taşıma Sistemi
  • 2020 Otonom Etkileşim ve Sanallaştırma

Endüstri 4.0

Birçok ülke; Endüstri 4.0’ın geleneksel üretim alışkanlıklarını değiştirebilecek güçte olduğunun bilincine varmış durumda.Yeni neslin yeni kuralları yeniden yazılmaya başlanmışken, yeni jenerasyonun dışında kalmak istemeyen ülkeler kendilerine uzun süreçli yol haritaları oluşturmaya başlamış ve stratejilerini endüstri 4.0’a göre ayarlamış durumda.

Endüstri 4.0’ın ana bileşenlerinden ilki, Yeni Nesil Yazılım ve Donanım, yani bugünün klasik donanımlarından farklı olarak düşük maliyetli, az yer kaplayan, az enerji harcayan, az ısı üreten, ancak bir o kadar da yüksek güvenilirlikte çalışan donanımlar ve bu donanımları çalıştıracak işletim ve yazılım sistemlerinin kaynak ve bellek kullanımı açısından tutumlu olması hedefidir.

İkinci ve belki de en önemli bileşen ise Cihaz Tabanlı İnternet (İng. Internet of Things), yeryüzündeki tüm cihazların birbiriyle bilgi ve veri alışverişi için kullanıldığı, her türlü araç gerece entegre edilmiş, sensör ve işleticilerle donanmış, İnternet bağlantılı akıllı elektronik sistem bu sisteme kısaca Siber-Fiziksel Sistemler de denilebilir.Endüstri 4.0 ile modüler yapılı akıllı fabrikalar kapsamında, fiziksel işlemleri siber-fiziksel sistemlerle izlemek, fiziksel dünyanın sanal bir kopyasını oluşturmak ve merkezi olmayan kararların verilmesi hedeflenmektedir. Nesnelerin interneti ile siber-fiziksel sistemler birbirleriyle ve insanlarla gerçek zamanlı olarak iletişime geçip işbirliği içinde çalışabilecektir. Hizmetlerin interneti ile hem iç hem de çapraz örgütsel hizmetler sunulacak ve değer zincirinin kullanıcıları tarafından değerlendirilecektir.

Yeni nesil endüstri kavramını merakla beklemekteyiz…

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön