eSpor

ESpor Oyuncusu Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir

Espor Şu zamanlarda gerek teknoloji, gerekse de oyun gündeminin kilit konularından birisidir Her ne kadar ülkemizde e-spor olayı, Amerika, Kore ya da Japonya kadar ileri gitmemiş olsa da yapılan yatırımlar ile beraber önemli adımlar atılıyor. Peki profesyonel e-spor oyuncusu olmak isteyenler ne yapmalıdır

Espor Daha doğrusu nasıl bir yol izlemeliler. Sonuçta her League of Legends, DOTA2 ya da CS GO oynayanı profesyonel e-spor oyuncusu olmamaktadır. Bunun için önemli bir yol kat etmeniz gerekiyor. Gerçekten fazla gayret etmeli fazla çalışmalısınız

Bu işin en güzel yanı ise bu tarz şeylere yeteneğiniz varsa, keşfedilmeniz çok zor olmayacaktır. Yaptığınız basit bir Twitch yayınıyla bile profesyonel e-sporun kapılarInı size ardına kadar açabilmektedir. Peki bu kapıların açılması ne gibi şartlara bağlıdır bunlara inceleyeceğiz.

Oyun oynayarak para kazanmak mümkün olduğunu söyleyelim

Eskiden yani bundan 5 – 10 sene öncesinde oyun oynamak boş bir iş olarak görünürdü. Artık insanlar oyun oynayarak kısa süre içerisinde geröekten çok iyi paralar kazanmaktadırlar turnuvudan turnuvaya büyük ödüller verilmektedir

Bu durum sadece e-spor için geçerli değildir. Zira herhangi bir e-spor takımına dahil olmayıp, yaptığı yayınlar sayesinde milyonlarca dolar kazanmış olan pek çok oyuncu mevcut.Yayın içerisinde Donate alarak kazanç sağlayan yayıncılar mevcuttur.

Aile desteği’nin önemi büyük

Şunu hemen baştan belirtmek gerekmektedir. Eğer profesyonel bir e-spor oyuncusu olmak istiyorsanız arkanıza aile desteğini almanız gerekmektedir Çünkü profesyonel e-spor oyuncuları, hemen 2-3 günde üst düzeye ulaşmıyor. Profesyonel olana kadar uzun bir süre başlangıç seviyelerinde devam ediyorlar. Bu da öncelikli olarak aile desteğini koşullandırmaktadır.

Profesyonel olarak boy göstermek istediğiniz oyunda ustalaşmak öncelikli hedeflerinizden biri olmalıdır Bunun için de orta kıvamda, işinizi görecek bir PC’ye ve ekipmana ihtiyacınız var. Neyse ki League of Lgends, DOTA2 ya da CS GO gibi e-sporun öncüsü olan yapımları eski çıkışlı olduklarından çok yoğun sistem gereksinimi istememektedir.Fakat Apex Legends gibi yeni çıkan oyunları oynamak ve yayınlamak istiyorsanız bilgisayarınızın özellikleri güçlü ve gelişmiş yeni nesil teknolojileri barındırması gerekir
Yani alacağınız 5000TL seviyesinde bir PC, sizi uzun bir süre idare edecektir. Doğal olarak öğrenci olarak nitelendirebileceğimiz oyuncuların böyle bir PC almak için de aile desteğine ihtiyaçları vardır. Yani klasik aileler gibi bu işleri boş iş gibi gören, ya da maddi durumdan dolayı sıkıntı oluşursa sizin için işler biraz daha zorlaşacaktır.

Bunun bir ekip işi olduğunu belirtelim

Bu işin bir de işin ekip çalışması tarafı da vardır Yani kendinizi ispat edebilmeniz için iyi bir takım bulmanız şartlardan biridir. Eğer iyi bir takım bulamazsanız sorunlar da beraberinde gelecektir. Siz ne kadar iyi bir oyuncu olursanız olun, sürekli yenilen bir ekip kimsenin dikkatini çekmeyecektir. Dolayısıyla kendinizi ispat edemeyeceksiniz.

Kısaca toparlamak gerekirse, profesyonel bir e-spor oyuncusu olmak için öncelikli olarak ailenizi bu duruma ikna etmeniz gerekiyor.

Aile haricinde, sürekli antrenman yapmalı ve iyi bir ekibe sahip olmalısınız. Elbette bir de Twitch yayını yapamanız gereklidir. Gerçi artık herkes Twitch’te yayın açtığı için fark edilmeniz biraz daha zorlaşabilir Fakat amatör çapta kazanılacak bir kaç maç ve bir iki turnuva size profesyonel ligin kapısını aralayabilir.

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön