Haber

Geleceğin 15 Mesleği

Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki her gün hayatımıza farklı bir noktada temas ediyor. Peki bu ne kadar iyi, hiç düşündünüz mü? Gelişen teknoloji ile tüm dünya değişime gidiyor. Hal böyleyken mesleklerde değişmeye, yeni meslekler türemeye başladı. Henüz meslek seçimine karar vermemiş kişilerin ise bu yazımızı okumalarında fayda var.

Geleceğin mesleği nedir? Geleceğin en iyi 15 mesleği nedir? Geleceğin en çok tutulacak mesleği nedir?

Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki her gün hayatımıza farklı bir noktada temas ediyor. Peki bu ne kadar iyi, hiç düşündünüz mü? Gelişen teknoloji ile tüm dünya değişime gidiyor. Hal böyleyken mesleklerde değişmeye, yeni meslekler türemeye başladı. Henüz meslek seçimine karar vermemiş kişilerin ise bu yazımızı okumalarında fayda var.

Meslek seçimi

Sizin için aşağıda liste halinde gelecekte revaç görecek meslekleri sıraladık ki birçok kaybolacak mesleklerde yer almayın sizde kaybolmayın:)

1 . Artırılmış Gerçeklik Geliştiricisi ve Tasarımcısı

Son birkaç yıldaki en büyük gelişmelerden biri olan sanal gerçeklik dünyaya farklı bir gözle bakmamıza olayı farklı bir yerden yaşamamıza olayın içinde olmamızı sağlamakta. Birçok sektörde kullanılacak bu ürün ile evinizde koltuğunuzda konser bile seyredebileceğiniz bir dünya yarattı.

Oyunlardan tutun canlı konferanslara ve turizme kadar birçok yerde kullanılacak bu ürün gerçekten düşünülmesi gereken bir meslek. Daha gelişmiş, gerçekçi ve hayali sanal deneyimlere yönelik artan talebi karşılamak için VR geliştiricilerine ihtiyaç duyulacak.

2 . 3D Üretim Mühendisi

3 boyutlu yazıcıların evlerimize girmesiyle her ev bir imalathane her öğrenci bir usta oldu. Hal böyleyken aklına gelen her şeyi elle tutulur gözle görülür hale getirebiliyorsun.

Şimdilik plastik parça üretebilen 3D yazıcılar için bir değil birden fazla sektör kurulması bekleniyor. Pastanelerde pasta yapımnda, cafelerde kahvenizin üstüne portrenizi çizmekte kullananlar bile varken bu mesleği bir düşünün;)

3 . Robot Teknisyeni

Şimdiki doktorların görevini yapacak bir meslek düşünün. Elinizin altında, fabrikanızda her işinizi yaptırdığınız robotların üretiminden arızasına kadar birçok işini halledecek gelecekte revaç görecek bir meslek.

4 . Yapay Zeka Eğitmeni

Teknolojinin gelişimiyle birlikte bugünlerde en çok konuştuğumuz meselelerden biri de yapay zeka. İnsan davranışlarının ve düşünme biçiminin makinelere öğretilmesi ve makinelerin bağımsız düşünmelerini, aksiyon almalarını amaçlıyor.

Yapay zeka şu an konuşulduğundan çok daha fazla konuşulacak ve belki de yapay zeka eğitmenliği geleceğin en gözde meslekleri arasında yerini alacak.

5 . Veri Analisti

Günümüzde oldukça önemli olan veri analistleri özellikle büyük veri konusunda yaptıkları çalışmalar ve gelişen teknolojilerle önem kazanmaya devam ediyorlar. Gelecekte internet of things (nesnelerin interneti), big data (büyük veri) gibi teknolojilerin bu uzmanlara duyulan ihtiyacı artırmasına kesin gözüyle bakılıyor!

6 . Endüstriyel Tasarım Mühendisi

Üretim yapan şirketlerin en büyük ihtiyacı tasarım alanındaki insana ve göze hitap edebilecek yeni fikir tasarım ve düşüncelerdir. Yazılım kadar rağbet göreceği beklenen bir diğer meslekte bu.

7 . Drone Pilotu

Drone dediğimizde aklımıza 4 pervaneli çocuk oyuncağı gelmesin. Gerek sanayi gerek saldırı-savunma gerek taşımacılık gerek turizm seyahat ve bunlar gibi birçok sektörde kullanılacak bir meslek. Şu sıralar bazı yabancı yemek dağıtım firmaları yemeklerini Drone’ler ile evlerine kadar teslim etmekte.

Belki yakın gelecekte ehliyet bile gerektirebilecek bu meslek birçok sektörün kapılarını kapatmış durumda.

8 . Kişisel Gizlilik Danışmanı

Teknoloji geliştikçe ve hayatımızın daha fazla yönüne dokunduğunda gizliliğimizi korumak gittikçe zorlaşıyor. Gerek kişisel gerek hesaplarımızın gizliliği için profesyonellere ihtiyaç duyabiliriz. Bu meslekte geleceği inşa edecek mesleklerden birisi.

9 . Nanoteknoloji Mühendisi

Nanoteknoloji bilgisayar hatta kıyafet gibi farklı sektörlerde kullanılıyor. Yakın gelecekte kendisini kopyalamayı başaran nano robotlar vücutlarımızın içinde geziyor, virüslerle mücadele ediyor olacak. Bu robotların sağlımıza ve çevremize bir tehdit oluşturmadığını bilmemiz gerekiyor.

10 . Enerji Sistemleri Mühendisi

Rüzgar enerjisi mühendisi

Şuan halihazırda var olan mühendisliklerden birisidir. Gerek yenilenebilir gerek kimyasal gerekse nükleer enerji olsun enerjiye mahkum olduğumuz açıkça belli.

Güneş enerjisi mühendisi

Ağırlıklı olarak rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi alanlarına yönelecek bu mühendislik sonu gelmeyecek bir mühendislik. Bu alandaki profesyonellere büyük fırsatlar sunacak ve enerji sistemleri geleceğin mesleklerinde büyük öneme sahip bir konu haline gelecek.

11 . Robotik veya Holografik Avatar Tasarımcısı

Zamanlarının çoğunu sanal dünyalarda geçiren insanlar, gerçek dünyada biraz hayal kırıklığına uğrayabilirler. VR kıyafetlerini giymek zorunda kalmadan sanal arkadaşlarıyla veya önemli diğerleriyle etkileşim kurmak isteyebilirler.

Böylece, teknoloji sonunda bu sanal arkadaşların robotik bedenlerde veya 3B hologramlarda gerçek yaşam avatarları haline gelmesine izin verebilir. Gerçek dünyada, etten kanlı insanlar kadar yaygınlaşabilirler. Yaşadıkları sanal dünyada olduğu gibi gerçek dünyada da çekici veya yaratıcı olan özel avatarların yaratılmasına yardımcı olmak için özel tasarımcılara ihtiyaç duyulacaktır.

12 . Uzay Turizm Rehberi

SpaceX ve Virgin Galactic gibi şirketler zaten halk için uzay yolculuğunu ticarileştirmek için iyi planlara sahipler.Nispeten yakın gelecekte, insanlar tatil için hatta iş yapmak için uzaya gitmek isteyebilir.

uzay

Tabi ki çoğumuz astronot değil.Bu nedenle, insanların uzay yolculuğu için hazırlanmalarına ve yörüngedeyken yeni çevreye uyum sağlamaları için özel rehberlere ihtiyaç duyulacaktır.

13 . Yazılım Geliştiricisi-Mühendisi

Şuanda mühendisleri olan bu mesleğe gelecekte çok iş düşüyor. Birçok firma donanımdan çok yazılıma önem vermeye başladı. Yeni gelecekte ürünler sade ve şık; içleri yazılımsal olarak geliştirilecek durumlara gelmeye başladı.

Özellikle kendi kendinizi geliştirebileceğimiz bu meslek en zor mesleklerden birisidir. İlginiz olmadan başarabileceğiniz bir meslek değil.

14 . Elektrik Elektronik Mühendisi

Ee tabi bu kadar yazılım yazılım dediğimiz şu nesilde yazılımların yazılacağı beyinlere de ihtiyaç olmuyor değil.

Elektronik devre ve diğer bileşenler küçüldükçe, daha karmaşık ve daha güçlü hale geldikçe, bu profesyoneller en son teknolojik gelişmelerden nasıl yararlanabileceğini anlamaya çalışır.Gelecekte kaybolmayacak bu mesleği göz ardı etmeyin 🙂

15 . Biyomedikal Mühendisi

Bu alandaki profesyoneller sağlık endüstrisinde devrim yaratmaya başladı bile. Biyomedikal mühendisler her türlü en son araştırma ve geliştirmeye hazırdırlar. Birçoğu sofistike tıbbi cihazlar, yapay organlar, biyonik vücut parçaları ve biyolojik implantlar gibi şeyler tasarlar.Biyomedikal mühendisliği geleceğin muhtemelen en iyi mesleği nden biridir.

- -
1 Yorum

1 Yorum

  1. Android Seruven

    07/03/2019 at 20:48

    Yazılım mühendisliği olmak vardı gerçekten en güzel ve en zor meslek

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön