Yapay Zeka

Google Rüzgar Enerji Panellerini Yapay Zeka Sistemi ile Kontrol Edecek

Google DeepMind, rüzgar türbinleri için kullanılacak bir yapay zeka geliştirdi.

Yapay zeka,Önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan rüzgar, birçok yerde türbinler vasıtasıyla elektriğe dönüştürülüyor. Türkiye’de de çok fazla sayıda rüzgar türbiniyle karşılaşmanız mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

,Bu temiz enerji kaynağının en büyük problemi ise rüzgarın ileriye dönük olmaması olduğunu söyleyebiliriz. Bu da elde edilen enerjinin düzenli ve belirli bir ölçüde olmamasına yol açıyor. Öngörülebilirliği artırmak için Özel yapay zeka şirketi olan DeepMind ve Google, özel bir yapay zeka sistemi geliştirdi. Bu yapay zekanın 700 MW güç üreten rüzgar türbinlerinde kullanılmaktadır. Bu sayede kontrollü ve düzenli bir elektrik üretimi mümkün olabileceğini belirtmek isteriz

Bu sistemi, derin öğrenme metodlarını kullanarak rüzgar durumunu 36 saat öncedenöğrenerek hesaplıyor. Bu gibi tahminler sayesinde saatlik enerji oranları doğru bir şekilde öngörülebiliyor. Elektrik bölgesine iletilen enerji de böylece daha anlamlı ve değerli hale geliyor.

Yapay zekanın yaptığı hesapların, elde edilen enerjinin değerini ve gücünü %20 artırdığı belirtildi. Google, rüzgar enerjisinin değişkenliğine ve çalışma işlevine etki edemeyeceklerini, fakat en azından doğru bir şekilde öngörerek daha faydalı ve daha sağlıklı hale getirmeyi başardıklarını açıklaış durumdadırlar.

Call of Duty Modern Warfare 4 Çok Yakında Gelebilir

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön