Mühendislikler

Harika Mühendislik

Mühendislik, yol, köprü, yapı, gemi, makine ve uçak vb. yapımı, maden, su, elektrik işleri gibi bayındırlık ve zanaatla ilgili teknik çalışmalardan birini konu edinen meslektir. Canlıların hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik fikirler ve sistemler üreten bir çalışma sistemidir. Okullardaki eğitimden ibaret değildir.

Bugünkü yazımızda mühendislik çalışmaları yapabileceğimiz olan SolidWorks uygulaması üzerinden hayatımızı bi nevi kolaylaştıracak ya da bazı sistemleri anlamamızı sağlayacak videolar serisi hazırladık.

1- ) Güç gerektirmeden kullanılan, araç geldiğinde açılan otomatik bahçe kapısı.

2- ) Açılır kapanır televizyon ünitesi. Hem televizyon ünitesi hem de raf olarak kitaplarımızı düzebileceğimiz yer.

3- ) Açılır kapanır masa menteşesi tasarımı. 90 derece açılabilen ve tam kapanabilen bir masa.

4- ) Zincirsiz bisiklet mekanizması. Yeni nesil bisiklet sistemleri. Artık zincir atma derdi kalmayacak 🙂

5- ) Açılır kapanır köprü mekanizması. Bu sayede çok büyük ve ağır köprüler veya yükler basit birkaç makara sistemi kullanımı kolay hale gelebiliyor.

6- ) Yeni nesil malzeme üretiminde bilindiği üzere 3D printer’lar piyasaya çıkmış durumda. Haliyle her gencin evi bir imalathaneye dönüşmütü. Bu yazıcıların bir farklı modeli ise Delta Printer. Bu videodada delta printerin çalışma sistemini göreceğiz.

7- ) Araç vites sistemi. Araçlardaki vites sisteminin en basit çalışma biçimi.

8- ) Her yöne gidebilen tekerlek ile dizayn edilmiş araç. Forklitler’de de kullanılabilen hatta birçok alanda kullanılacak gibi duran bir sistem.

9- ) Fabrika usulü mantı yapımında kullanılan mantı katlama sistemi.

10- ) Pazar arabalarında kullanılan tekerlekler belkide başka alanlarda da işimize yarayabilir.

11- ) Evimizdeki perdeleri otomatik yapacak sistem. Bunun sayesinde telefona yüklediğimiz bir application ile veya oda fazla güneşe maruz kaldığında otomatik perde kapanacak.

12- ) Alüminyum hayatımızda büyük bir yer edinmiş durumda. Bunların nasıl şekillendiğini gösteren bir başka güzel animasyon.

Kaynak:
https://www.youtube.com/channel/UCli_RJkGWfZvw4IlDLHNCQg

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön