Uzay

İkili Yıldızlar ‘ın olduğu Sistemlerde Yaşam İhtimali Daha Yüksek

İkili Yıldızlar ‘ın olduğu Sistemlerde Yaşam İhtimali Daha Yüksek

İki araştırmacının ortaya attığı bir hipoteze göre, ikili genç yıldızların olduğu sistemlerde yaşam ve sıvı halde su olma ihtimali çok daha yüksek.

Sheffield Üniversitesi’den Dr. Richard Parker ve Bethany Wooton geliştirmiş oldukları bir araştırmada dünya dışında yaşamla ilgili ilginç bir hipotez ortaya attı. Araştırmacıların ortaya çıkardığı hipoteze göre, birbirlerine yeterince yakın olan yıldızları çevrelerindeki gezegenlerin ısısını arttırıyor. Böylece gezegenlerde yaşamın ve yaşamın büyük bir kısmı olan sıvı suyun bulunma ihtimali de artıyor.

ikili yıldız

Birbirleriyle etkileşim halinde bulunan genç ikili yıldız sisteminin simüle edildiği bir bilgisayar türü icat edildi. Gerçekleştirilen simülasyonda araştırmacılar, yıldızların yörüngelerindeki gezegenlerde yaşam olma ihtimalinin tek yıldızlı sistemlere göre daha fazla olduğunu açıkladılar.

Bilim insanları, Samanyolu Galaksisi’ndeki yıldız sistemlerin üçte birinin ikili yıldızlar vebunlar gibi çoklu yıldızlardan oluştuğunu ve bu yıldızların oldukça genç olduğunu tahmin ediyor. Bu yıldızların yörüngelerinde bulunan gezegenlerde yaşam olması hakkında teorisi doğruysa, dünya dışı yaşamı araştırma konusunda eldeki parametreleri oldukça daraltıyor.

Yıldız oluşduğu bölgelerindeki genç yıldızların etkileşimini modelleyen araştırmacılar, bu bölgelerin 350 çift yıldız bulundurduğunu ve bu yıldızların yaklaşık 20 çiftinin “Goldilocks Bölgesi” olarak isimlendirilen yaşanılabilir bölgeler oluşturabilecek kadar yakın olabileceğini keşfetti.

Wooton’a bakış açısına göre, evrende bir yerlerde uzaylı yaşamı aramak günümüz bilimindeki en temel sorulardan bir tanesi ve cevabı bulabilmek için her bir parça kanıta ihtiyaç var. Dr. Parker’a göre bu araştırmanın, bu gibi araştırmaları artırma konusunda cesaret verici olduğunu söylüyor.

https://www.teknowhite.com/nasa-cok-yakinda-super-6-farkli-uzay-teleskobu-uzaya-firlatacak/

Kaynak:https://www.webtekno.com/gelistirilen-yeni-bir-hipoteze-gore-ikili-yildizlarin-bulundugu-sistemlerde-yasam-ihtimali-daha-fazla-h64558.html

- -
1 Yorum

1 Yorum

  1. Üsküdar

    09/03/2019 at 12:13

    Buna emin olmamız uzun yıllar sürer. Hâlâ Dünyanın yuvarlak mı düz mü tartışıldığı bir ortam da böyle fikirler de uzun yıllar tartışılır.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön