Haber

Intel’in 9’uncu Nesil Core İşlemcileri 5 GHz’e kadar İşlem Özelliği Sunuyor

Konuşmalar çoğunlukla doğruydu: Intel, 9. nesil Core işlemcilerini masaüstü tabanlı destekçilerivhedefleyerek açıkladı. Yenilenmiş olan CPU’lar, Intel‘in mevcut 14-nanometre çiplerinin arıtılmasını temsil ediyor. Fakat yeni lehimleme sayesinde overclock için daha fazla boşluk,mevcut işlem gücü Spectre ve Meltdown saldırıları için Optane tabanlı bellek çubukları ve donanım düzeyinde azaltım desteği vaat ediyor. Doğal olarak, birçok çekirdeğe de sahipler. Şimdilerde en az sekiz çekirdek bekleyebilirsiniz. Geçen yıl tanıtılşan ile aynı olarak Amiral gemisi Core i9-9980XE modelinde 18 çekirdek mevcut. Bu arada Core i9-9900K, sekiz çekirdekten birini kullanırken normalde 3.6GHz’de başlıyorsa, 5GHz’e varan ilk “geniş hacimli” işlemci olarak belirlitiliyor.

Sonrasında ise dörtlü DDR4 bellek kanalları ve 68 PCI Express şeridi gibi çok sayıda video kartında ve SSD’lerde yardımcı olması gereken X serisinde daha küçük iyileştirmeler bekleyebilirsiniz. Düzenli olarak hayranları hala çift kanallı DDR4 ve 40’a kadar PCIe şeridi sunuyor. Ekleyecek olursak, tek bir komutla birden fazla veri biçimini işleyebilen çekirdekler ve AVX 2 talimatları arasında birleşik önbellek gibi yaygın iyileştirmeleri göreceksiniz.

Genelde ksin bir şey var ki: Intel, AMD‘nin ikinci 9. nesil Ryzen hattı kıyasla ilk 9. nesil parçalarıyla doğrudan ateş ediyor. AMD işlemci olarak bir süredir düzenli işlemcilerde çekirdek sayısında avantaj sağladı (ham performans olmasa da) ve Intel şimdi en az bir temel seviyede eşleştirebiliyor. Fakat Intel köklü bir şirket olmasından kaynaklı Amd ye göre daha fazla performans sunucağından şüphe duymayız.

Bunun yanında En yeni AAA oyunları ve VR için tek ve çoklu iş parçacıklarından gelen yepyeni performans ve son derece büyük görev performansı özelliği mevcuttur. Intel’in ürettiği yazılımlar arasında Optane teknolojisi adlı sistem ile daha hızlı oyun yükleme ve Intel Wireless-AC 2×2 160 MHz ile gigabit Ethernet’ten daha hızlı kablosuz bağlantı deneyimleri beraberinde getirir.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayın

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön