Bilim

Kablosuz Elektrik

Kablo neden kullanılır?

Kablo elektrik iletiminde neden kullanılmaktadır. Kablo; içerisindeki iletken tellerden akan elektriği dalgalara; dalgaları sinyallere; sinyalleri bilgilere dönüştürür.Bu sayede bir kabloyu elektrikten daha çok bilgi aktarımı için kullanmaya başladık. Bir süre sonra kabloyu ortadan kaldıran Bluetooth radyo dalgalar ile bilgi aktarımı yapmaya başladı ve bütün dünyada son teknolojiler tarafından kullanılmaya başlandı.Daha sonrasında Wireless (Wi-Fi) biraz daha uzak mesafelerde kullanılmak üzere tasarlandı. Bu sayede artık bilgi aktarımı için kablosuz enerji aktarımı kullanılmaya başlandı. Peki bu teknolojiyi elektrik aktarımında kullanabilirmiyiz?

wireless

Bundan yaklaşık 80 yıl önce bulan bir bilim adamı varken şuan ki teknoloji ile bulmak neden mümkün değil?

Nikola TESLA

Birçok yeni Startup(Girişimci) ve şirketler farklı patentler almaya çalışmakta. Bunlardan biriside kablosuz elektrik sağlayıcısı. Walt Disney şirketinin son yıllarda aldığı bir başka patent ise evdeki bir odada kurulmuş kablosuz elektrik istasyonu.

Mantığı temel olarak Tesla tarafından bulunan Tesla Bobini’ne benzemekte. Bu fikre göre elektrikli ürünlerde bulunan alıcı istasyonlar sayesinde elektrikli ürünler oda içerisinde hatta belkide sokaklarda bile kablosuz hatta zamanla bataryasız bile kullanılabilinecek. Gerek sanal gerçeklik gerek saat gerek bilgisayar gerek elektrikli süpürge gerek TV ve bunlar gibi birçok teknoloji için kolaylık sağlayacak bu ürün; ürünlere yerleştirilen bir aparat sayesinde kablosuz bir oda inşa edebilecek. Bu sayede Walt Disney belkide giyilebilir teknolojilerde kendini göstermiş olacaktır.

Birçok yeni teknolojide dünyaya öncülük eden Walt Disney bu fikirde kendini kanıtlayabilecek mi?

Peki madem bu teknoloji 90 sene evvel bulundu da şuanki teknoloji ile üretilemiyor?Bunun için diğer yazımızı ziyaret edebilirsiniz. Tesla bobini neden kullanılamıyor.

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön