Haber

Kutup ışıkları nedir? Kutup ışıkları ne zaman görünür?

Kutup ışıkları veya Kuzey ışıkları nedir? Ne zaman ve Nerede görünür?Kutup ışıklarının özellikleri nedir?

Kutup ışıkları nedir?

Kuzey ışıkları , yukarıdaki resimdeki gibi gökyüzünü kaplayan renkli ışıklardır.Kutup ışıkları; Kutup ışıkları ve Aurora olarakda bilinir.Aurora mitolojik bir ögedir.Yunan mitolojisine göre Şafak tanrıçası denir.Aurora kelimesi gün doğumu anlamına gelmektedir.

Kutup ışıkları veya kuzey ışıkları kutup bölgerinde meydana gelen yeryüzünün manyetik alanı ile güneşten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu oluşan ışıklara denir.Daha çok kutup bölgelerinde oluştuğu için kutup ışıkları veya kuzey ışıkları deniliyor.Kuzey ışıkları tabirinin Güney ışıklarından çok olmasının nedeni Güney kutbunda yani Antartika’da daha az insanın yaşamasından kaynalanıyor.

Kutup ışıkları nasıl oluşur?

Bu muhteşem manzaranın oluşma hikayesi güneşten başlıyor.Güneş büyük bir kütle ve Güneş’i oluşturan madde bu dev kütlenin yerçekimiyle bir arada duruyor.Güneşin yüzeyi yaklaşık 5800 kelvin yani 5500 celcius sıcaklıkta.Sıcaklık dediğimiz aslında maddeyi oluşturan parçacıkların ortalama hareket enerjisidir.Yani ortam ne kadar sıcaksa , ortamı oluşturan parçacıklar o kadar hızlı hareket ediyordur.

Her ne kadar Güneş’i oluşturan parçacıklar yüksek sıcaklıklardan dolayı hızla hareket ediyor olmalarına rağmen , Güneş’in kütle çekimi bu parçacıkları yüzeyde tutmaya yetecek kadar güçlüdür. Fakat Güneş’in en dışında bir taç tabakası (korona) var burada durumlar çok daha karmaşık. Güneş’in yüzeyinden dışarı doğru trilyonlarca kilometre boyunca uzanan taç tabakasındaki sıcaklıklar trilyonlarca derece olabilmekte. Nasıl oluyor da ısı kaynağı olan Güneş’ten uzaklaştıkça sıcaklık artıyor deseniz tam yerinde bir soru sormuş olursunuz. Bunun cevabı hala çok açık değil.  Fakat sonuç olarak koronal sıcaklıklarda ortamdaki bazı yüksek hareket enerjisine sahip parçacıklar Güneş’in kütle çekimine galip gelebiliyor ve aynı birer roket gibi uzaya fırlıyorlar.

Bu fırlama sonucu oluşan rüzgara Güneş Rüzgarı deniliyor.Bu fırtınayı oluşturan parçacıkların çoğu proton ve elektronlar yani + ve – yüklü parçacıklardır.

Kutup ışıkları bu fırlayan parçakcıkların atmosferdeki oksijen ve nitrojen atomlarının çarpışması sonucu oluşuyor.

Kutup ışıkları ne zaman ve nerede görünür ?

Kutup ışıkları kuzey kutbu ve güney kutbu ismindende anlaşıldığı gibi kutup bölgelerinde görüldüğü için bu isim verilmiştir.Bu sebeple kutup ülkelerinde ve güney kutup ülkelerinde görülür. İzlanda, Grönland, Kanada, Alaska, Kuzey Sibirya, Norveç en sık olarak ve parlak kutup ışıklarının görüldüğü ülkeleri arasındadırlar. 

En sık görüldüğü zamanlar ise 23 Eylül- 21Mart tarihleri arasındaki günlerdir. Kuzey ışıklarını daha net görmek istiyorsanız bunun için bazı şartların oluşması gerekiyor. Gökyüzü ne kadar açık olduğuna bağlı olarak bir o kadar temiz ışıklar görülür. Hava ne kadar karanlıksa o kadar çok berrak ve net olurlar.

Kuzey Işıkları
kuzey ışıklar

Kutup ışıklarının özellikleri nelerdir?

  • Kutup ışıkları genellikle kutup bölgelerinde görünen ışımalardır.
  • Kutup ışıkları ve Aurora olarak da adlandırılır.
  • Kutup yarım küredeki ışımalara Aurora Borealis denir
  • Güney yarım kürede ki ışımalara Aurora Australist denir
  • Auroralar sıklalıkla yıllık güneş döngüsünün en yoğun olduğu zamanlarda görülür.

Boehing Starliner astronot taksi ilk uçuşu için hazır

Kaynak:http://www.milliyet.com.tr/kuzey-isiklari-nedir–kuzey-isiklari-ne-zaman-gorulebilir–molatik-9980/

Kaynak:http://www.milliyet.com.tr/kuzey-isiklari-nedir–kuzey-isiklari-ne-zaman-gorulebilir–molatik-9980/
- -
2
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön