Yazılım

Legal Yollarla Hacker Nasıl Olunur

Bir bilgisayar sistemi’nin ağına güvenlik testi amacıyla sızan ve herhangi bir bilgi hırsızlığı ve gizli dosyalarla işi olmayan bulduğu problemleri görevlilere anlatan kişiler, legal hacker olarak anılıyor. Peki legal bir hacker, nasıl olunur?


Legal Hacker için ilk olarak yazılımla alakalı temel bilgileri iyice öğrenip üzerine ekstra fazla bilgiyle kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Networking, programlama, veri tabanları ve işletim sistemleri gibi konularda üst düzey bilgi deneyimine sahip olmanız amaçlanır. Programlama konusunda iyi bir noktaya gelmek için C++, Python/Ruby ve PHP kursları takip edebilirsiniz. Veri tabanları konusunda kendinizi ilerletmek için MySQL ve MSSQL ile zaman geçirebilir ve kendi veri tabanınızı oluşturarak kendinizi geliştirebilirsiniz.


Bu konularda güzel bir bilgi hazinesine sahip olduktan sonra, hacker olmaya doğru ilk adımları atabilirsiniz. Bu noktada IT alanındaki konseptleri ve temelleri iyi anlayan biri haline gelmiş olmaya gayret gösterin bu sayede de bilgisayar ağlarının mimarisini iyi analiz edebilir, boşlukları bulmayı veya oluşturmayı deneyebilirsiniz. Bu konuda ilerleme sağlamak için şu denli kaynaklar önerilmektedir.

  • The Web Application Hacker’s Handbook: Finding and Exploiting Security Flaws
  • Hacking: The Art of Exploitation, 2nd Edition
  • The Basics of Hacking and Penetration Testing: Ethical Hacking and Penetration Testing Made Easy
  • Metasploit: The Penetration Tester’s Guide
  • CEH Certified Ethical Hacker All-in-One Exam Guide
  • Google Hacking for Penetration Testers

Bu işi bir adım daha ileri götürmek için hackerlık kursları alabilirsiniz. İnternette bu konuda pek çok online kurs bulunmaktadır. Her ne kadar resmi olarak sizi kalifiye biri yapmasa da, kendinizi geliştirmeniz konusunda hayli yardımları dokunacaktır. Bazı online kurslardan bahsedecek olursak;

  • Network Penetration Testing (Ethical Hacking) From Scratch
  • The Fundamentals of Networking
  • Build your own hacking tools in Python

Legal bir hacker olmak, kolay bir iş değil. Ancak yeterince zaman ayırıp ilgi gösterip, sabrederseniz başarmamak için hiçbir sebep olmayacağını anlayabilirsiniz. Sektörde legal yollarla hacker olmak yani bu hackerlar, büyük miktarlarda para kazanıyorlar; dolayısıyla verdiğiniz emeğin karşılığınızı alacağınıza emin olabilirsiniz. Bir şirketin çatlağını bulup onlara ileterek bu işten ciddi manada para kazanabilirsiniz.

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön