Haber

Mars Curiosity Nasa’nın SUV Büyüklüğündeki keşif Robotu

Mars Bilim Laboratuvarı ve gezici merkez parçası olan Mars Curiosity, NASA tarafından yürütülen en iddialı Mars görevidir. Bu rover (Curiosity), Mars’ın yaşam için uygun olup olmadığını anlamak için 2012’de Mars’a indi. Diğer bir amaç da Kızıl Gezegenin çevresi hakkında daha fazla veri toplamak ve mars hakkında daha fazla şey öğrenmek.

Mart 2018’de gezegende 2.000 sol (Mars günü) kutlayarak Gale Crater’den Aeolis Mons’a (konuşmacı olarak Sharp Dağı olarak da bilinir) dağlık katmanlara gömülü jeolojik bilgilere baktı. Yol boyunca, geçmiş su ve jeolojik değişim hakkında geniş kanıtlar buldu.

mars

Mars Curiosity SUV Kadar Büyük

Mars Curiosity’i öne çıkaran şeylerden biri de bir SUV büyüklüğünde olması: 9 fit 10 inç uzunluğunda, 9 fit 1 inç genişliğinde (3 m x 2.8 m) ve yaklaşık 7 fit yüksekliğinde (2.1 m). 2,000 lbs ağırlığında. (900 kilogram). Curiosity’nin tekerlekleri 20 inç (50,8 cm) çapındadır.

NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndaki mühendisler, gezgini 25 inç (65 santimetre) yüksekliğe kadar engellerin üzerinden yuvarlanacak ve günde yaklaşık 660 fit (200 m) hareket edecek şekilde tasarladılar. Gezginin gücü, plütonyum-238’in radyoaktif bozulmasının sıcaklığından elektrik üreten çok görevli bir radyoizotop termoelektrik jeneratöründen geliyor.

NASA’nın Curiosity ajansın Mars keşif programını destekleyen dört ana bilim hedefi:

  • Mars’ta daha önce yaşamaın olup olmadığını belirlemek
  • Mars’ın hava koşullarını belirlemek
  • Mars’ın coğrafi özelliklerini belirlemek
  • İnsanlar mars’ta yaşabilirmi sorusunu netleştirmek

Hedefler birbiriyle yakından bağlantılı. Örneğin, şu anki Mars iklimini anlamak, insanların kendi yüzeylerini güvenli bir şekilde araştırabileceklerini belirlemede yardımcı olacaktır. Mars’ın jeolojisini incelemek, bilim adamlarının Curiosity’nın iniş alanına yakın bölgenin yaşanabilir olup olmadığını daha iyi anlamalarına yardımcı olacaktır. NASA, bu büyük hedeflerin daha iyi karşılanmasına yardımcı olmak için, bilim hedeflerini, biyolojiden jeolojiden gezegensel süreçlere kadar sekiz küçük hedefe ayırdı.

Bilimi desteklemek için, Curiosity’nın çevreyi daha iyi incelemek için gemide bir dizi araç vardır.

  • Manzara veya yakın çekim minerallerinin fotoğrafını çekebilen kameralar: Direk Kamera (Mastcam), Mars El Objektif Görüntüleyicisi (MAHLI) ve Mars Descent Görüntüleyici (MARDI).
  • Mars yüzeyindeki minerallerin bileşimini daha iyi karakterize etmek için spektrometreler: Alfa Parçacık X-Işını Spektrometresi (APXS), Kimya ve Kamera (ChemCam), Kimya ve Mineraloji X-Işını Kırınımı / X-Işını Floresansı Cihazı (CheMin) ve Örnek Analizi Mars’ta (SAM) Enstrüman Süiti.
  • Radyasyon dedektörleri, yüzeyin ne kadar radyasyona maruz kaldığına dair bir algı elde etmek için bilim adamlarının insanların orada keşfedebileceklerini ve mikropların orada hayatta kalabileceklerini anlamalarına yardımcı olacak. Bunlar Radyasyon Değerlendirme Dedektörü (RAD) ve Nötronların Dinamik Albedosu (DAN).
  • Mevcut hava durumuna bakmak için çevresel sensörler. Burası Rover Çevresel İzleme İstasyonu (REMS).
  • Öncelikle iniş sırasında kullanılan ve Mars Bilim Laboratuvarı Giriş İniş ve İniş Aleti (MEDLI) olarak adlandırılan atmosferik bir sensör.
Dünya ne kadar hızlı dönüyor?

Daha fazla bilgiiçin Nasa’nın sayfasına buradan gidebilirsiniz

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön