Haber

Mars Hakkında Bilinen Gerçekler

Mars güneş sistemindeki dördüncü gezegendir.Kanlı renginden dolayı kızıl gezegen olarak da anılmaktadır.Kızıl gezegenin(Mars) kanlı rengine uygun olarak, Romalılar savaş tanrılarının isimlerini vermişlerdir.İşin aslı Romalılar, savaş tanrıları Ares’ten sonra gezegene adını veren eski Yunanlıları da kopyaladılar. Diğer medeniyetler de tipik olarak gezegen isimlerini rengine göre vermiştir.Örneğin Mısırlılar; “Her Desher” (kızıl yıldız )ismini ve eski çin Astronomları “Ateş Yıldızı”adını kullanmıştır.

mars hakkında bilgi

Mars’ın Fiziksel Özellikleri

Mars’ın bilinen parlak pas rengi, regolitindeki demir bakımından zengin minerallerden kaynaklanır – gevşek toz ve yüzeyini örten kaya. Dünya toprağı, organik içerik yüklü olsa da, bir tür regolittir. NASA’ya göre, demir mineralleri oksitlenir veya paslanır, bu da toprağın kırmızı görünmesine neden olur.

Soğuk, ince atmosfer, Mars yüzeyinde büyük olasılıkla sıvı su bulunamayacağı anlamına gelir. Tekrarlayan eğim çizgileri olarak adlandırılan özellikler yüzeyde akan tuzlu su sıçramalarına sahip olabilir, ancak bu kanıt tartışmalıdır; Bazı bilim adamları, bu bölgedeki yörüngeden lekelenen hidrojenin, bunun yerine tuzlu tuzları gösterebileceğini iddia ediyorlar. Bu, bu çöl gezegeninin Dünya çapının sadece yarısı olmasına rağmen, aynı miktarda kuru toprağa sahip olduğu anlamına gelir.

Güneş sistemindeki En Yüksek Dağ Olympus Mons Mars

Kızıl Gezegen, güneş sistemindeki en yüksek dağı ve en derin, en uzun vadiye ev sahipliği yapmaktadır. Olympus Mons, kabaca 17 mil (27 kilometre) yüksek, Everest Dağı’nın yaklaşık üç katı yükseklikte iken, 1971’de keşfedilen Mariner 9 sondasının adını veren Valles Marineris sistemi, 1971’de keşfedilen Mariner 9 sonrasının 6 mil (10 km) ) ve doğu-batı yönünde yaklaşık 2.500 mil (4.000 km), Mars etrafındaki mesafenin beşte birini ve Avustralya genişliğine yakın bir yere gider.

Bilim adamları, Valles Marineris’in daha çok kabuğun esnettiği şekilde sıyrılarak oluştuğunu düşünüyorlar. Sistemdeki bireysel kanyonlar 100 km genişliğindedir. Kanyonlar, Valles Marineris’in orta kesiminde, 370 mil (600 km) genişliğinde bir bölgede birleşir. Bazı kanyonların uçlarından çıkan geniş kanallar ve içindeki tortul çökeltiler kanyonların bir zamanlar sıvı su ile doldurulmuş olabileceğini göstermektedir.

en büyük volkanik dağ
Olympus Mons

Mars ayrıca güneş sistemindeki en büyük volkanlara sahiptir, Olympus Mons da bunlardan biridir. Yaklaşık 370 mil (600 km) çapında olan büyük volkan, New Mexico eyaletini kapsayacak kadar geniştir. Olympus Mons, Hawaii yanardağlarındaki gibi yavaş yavaş yükselen eğimli bir kalkan yanardağıdır ve katılaşmadan önce uzun mesafelerde akan lav döküntüleri ile yaratılmıştır. Mars’ta ayrıca küçük, dik kenarlı konilerden sertleştirilmiş lavlarla kaplı muazzam ovalara kadar birçok başka tür volkanik yer şekilleri vardır. Gezegende hala bazı küçük püskürmeler olabilir.


Mars Curiosity Nasa’nın SUV Büyüklüğündeki keşif Robotu


- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön