Haber

Mars robotu Opportunity Kızıl Gezegen’in üzerinde 15 Yıl Rekor Kırdıktan sonra öldü

Opportunity, Zamanımızın en büyük keşif öykülerinden biri resmen bitti.

NASA, Mars Gezgini’nin bugün (13 Şubat), güneş enerjili robotun Kızıl Gezegendeki şiddetli bir toz fırtınası sırasında sessiz kalmasından sekiz aydan uzun bir süre sonra öldüğünü açıkladı – ve son çağrıların uyanmasından bir gün sonra Oppy up cevapsız kaldı.

NASA’nın Bilim Misyon Müdürlüğü’nün yöneticisi olan Thomas Zurbuchen, bugün ajansın Kaliforniya Pasadena’daki Jet Propulsion Laboratory’de (JPL) düzenlenen bir etkinlik sırasında, “opportunity misyonunun eksiksiz olduğunu ve bununla birlikte Mars Exploration Rover görevinin tamamlandığını ilan ediyorum” dedi.

Opportunity Martian Yüzeyini yaklaşık on yıl boyunca devam ettirdi ve bir maratonun değerinde bir zeminden daha fazla içeriğe odaklandı ve Kızıl Gezegen’in eski geçmişinde büyük su karışımının içinde bulunduğunu kesin kesinlerlar buldu. Golf arabası büyüklüğünde gezginci ve ikizi Ruh, aynı zamanda bilim insanlarının ve aynı anda yaşadığı kafasında Mars’ı Dünya’ya indirmeye yardım etti.

Spirit and Opportunity “Mars’ı tanıdık bir yer haline getirdi,” JPL’nin Fırsat proje yöneticisi John Callas, geçen yıl toz fırtınasının patlamasından birkaç ay sonra Space.com’a söyledi. “’Dünyamız’ derken artık sadece Dünya hakkında konuşmuyoruz. Mars’ın kısımlarını da dahil etmek zorundayız.”

opportunity
Suyu takip et

Spirit and Opportunity 2003 yazında ayrı ayrı başlatıldı, Mars Keşif Gezicisi (MER) misyonunu başlattı; ve Ocak 2004’te birkaç hafta ara verdi. Marslı ekvatoru. Fırsat, gezegenin diğer tarafındaki Gusev’den ekvatoral ova Meridiani Planum’a düştü.

Her iki gezgin daha sonra yaklaşık 90 Dünya günü sürecek şekilde tasarlanan yüzeysel görevlere başladı; bu sırada geçmiş su aktivitesinin belirtilerini aradılar. Bu tür kanıtlar daha önce yukarıdan tespit edilmişti. örneğin; NASA’nın Viking 1 ve Viking 2 yörüngeleri tarafından, örneğin Kızıl Gezegenin tozlu yüzeyinde eski nehir kanalları olarak görünenlerin fotoğrafını çekmişti. Fakat Fırsat onu mahvetti.

Callas; Mars’ta kalıcı yüzey sıvısı suyunun varlığını kesin olarak ortaya koymuştur. Dedi. Her zaman bunun hakkında spekülasyonlar yaptık ve kanıtlar gördük, ancak mineral imzası Fırsat tarafından onaylandı.

Gezicinin kapsamlı seyahatleri sırasında topladığı verilere göre; “sadece bir su birikintisi veya su birikintisi hakkında değil, en azından Mars yüzeyindeki kilometrelik su kütleleri hakkında konuşuyoruz” dediğini gösterdi.

Ve Opportunity’nin gezegenin yüzeyindeki; kil minerali analizleri, 4 milyar ila 3,5 milyar yıl arasında akan; bu antik suyun en azından bir kısmının nispeten nötr bir pH’a sahip olduğunu gösterdi. Yani, aşırı asidik veya bazik değildi.

Callas; bu sebeple, rover Mars’taki fiziksel yaşanabilirliği, dünyada yaşam başladığı zaman kurulduğunu söyleyebilirim. Dedi.

Sprit da bu konuda eğri değildi. Gezici, Gusev’de eski bir hidrotermal sistemi ortaya çıkardı. Örneğin; Mars’ın en azından bazı bölgelerinin hem eski sularda hem de yaşam için kullanabileceği bir sıvı suya ve bir enerji kaynağına sahip olduğunu gösterdi.

Daha sonraki görevler bu bulguları doğruladı ve genişletti. Örneğin, NASA’nın Merak gezicisi, 96 mil genişliğindeki (154 kilometre) Gale Crater’in; yaklaşık 4 milyar yıl önce uzun ömürlü, potansiyel olarak yaşanabilir bir göl ve akarsu sistemine ev sahipliği yaptığını belirledi.


Elon Musk, Mars Biletleri’nin Nihayet 500.000 Dolardan Daha Az Maliyete Sahip olacağını Söyledi
- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön