Mühendislikler

Mekatronik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Mekatronik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl mekatronik mühendisi olunur? Mekatronik mühendisliğinin maaşları nedir?

Mekatronik Mühendisliği Nedir?

Günümüzde makine, elektronik, bilgisayar donanımı ve bilgisayar yazılımı sektöründe teknolojinin çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Doğru orantılı olarak endüstriyel otomasyonun gelişerek endüstride akıllı makinelerin ve robotların kullanılmaya başlamıştır. Farklı mühendisliklerin birleştirilerek yeni mühendisliklerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu mühendisliklerden biri olan Mekatronik Mühendisliği, akıllı makinelerin, ergonomik ve faydalı ürünlerin tasarlanarak üretilmesinde rol almıştır. Makine Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliğinin bir birleşimi olarak karşımıza çıkmıştır. Kısaca, Mekatronik Mühendisliği; makine, elektrik-elektronik mühendisliği ve bilgisayar yazılım teknolojilerinin bir makine veya ürün üzerinde birleşerek bütünleşmesini sağlayan bir mühendislik dalı olarak tanımlanabilir.

Mekatronik Mühendisleri Ne İş Yaparlar?

Mekatronik Mühendisliğinin çalışma ve uygulama alanları ise çok geniştir. Otomotiv Endüstrisi, Mikro Elektromekanik Sistemler (MEMS), Uçan Robotlar, Sağlık Robotları, Tarım Robotları, Robot Görme, Endüstriyel Otomasyon, Akıllı Silah ve Silah Sistemleri, Mikro Robotlar, Gezer Robotlar ve Endüstriyel Robot Kollar Mekatronik Mühendisliğinin uygulama alanlarıdır.

Çalışma alanlarına yönelik bazı örnekler vermek gerekir ise;

Araçlarda hava yastığı güvenlik sistemleri, ABS fren sistemleri, uzaktan kumandalı kapı kilitleri, sürüş ve seyir denetimi, ve güç sistemleri denetimi, yolcu güvenlik sistemleri.

Kaynak robotları, fabrika içi kendinden yönlenmeli araçlar (AGV), uzay araştırmalarında kullanılan robotlar, askeri amaçlı mayın imha robotları, bomba taşıyıcıları ve benzeri gezer robotlar.

MR cihazları, atroskopik cihazlar, ultrasonik problar ve benzeri diğer tıbbi cihazlar.

Uçuş denetim eyleyicileri, iniş sistemleri, kokpit kumanda ve cihazları ve benzeri hava taşıtları sistemleri.

Çamaşır makineleri, bulaşık makineleri, otomatik buz makineleri ve benzeri makineler.

Değişken hızlı matkaplar, sayısal tork anahtarları ve benzeri takımlar.

Mekatronik Mühendisliği Maaşları Nedir?

Bir şekilde kamuya girmeyi başarmış olan mekatronik mühendisi maaşı 2750-2900 lira civarlarındadır. Fakat özelde çalışan mühendisler bu kadar şanslı değildir. Peki özelde çalışan mekatronik mezunları ne kadar maaş alır? Ne yazık ki bir çoğu asgari ücretle çalışmaktadır. Özelde dahi olsa hiç iş bulamayan binlerce mekaronik teknikeri bulunmaktadır.

Kaynak :http://www.pau.edu.tr/mekatronikmuhendisligi/default.aspx/sayfa/mekatronik-muhendisligi-nedir

https://www.teknowhite.com/endustri-muhendisligi-nedir-ne-is-yaparlar/
- -
1 Yorum

1 Yorum

  1. Kenar Yazarı

    08/03/2019 at 12:08

    Geleceğin mesleklerinden birisidir. Sonuçta gelecekte teknolojiyle birlikte üretim alanları robot kolları ve otomasyon sistemleri ile yapılacak. Hem elektrik hem de makine bilmek kendisini geliştirebilecek mühendisler için güzel bir alt yapı hazırlar. Önerebileceğim bir bölümdür.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön