Oyun

Metro Exodus Kırıldı Denuvo 5.6’nında Kırılması Bir Hafta Sürmedi

Metro Exodus ve Far Cry New Dawn’ı hacklenmeye karşı koruyan; Denuvo kopya koruma teknolojisinin en yeni versiyonu da korsanlara mağlup oldu. Her iki oyun da Denuvo’nun 5.6 versiyonunu kullanıyordu ve bu yeni sistem versiyonu yalnızca beş gün içerisinde kırılmış oldu.

Korsan karşıtı Denuvo sistemi, Resident Evil 2 Remake ve Ace Combat 7’de kullanılan; 5.5’in kırılmasının ardından yeni versiyonunu yayınlamıştı ama o da yeterli olmadı. Şimdilerde bahsi geçen oyunlardan sadece Metro Exodus kırıldı. Ama Denuvo’nun bu yeni versiyonu hacklendiği üzere Far Cry New Dawn da kırılacağından hiç şüpheniz olmasın.

Aslına bakarsak artık; Denuvo’nun bu kadar kolay kırılıyor olmasına alışmış durumdayız. Analizlerin asıl merak ettiği soru asıl bu firmaların oyunculardan aldıkları tepkilere rağmen; (Denuvo koruması duraksadığı ve işe yaramadığı sürece oyun almayanlar var) gerçekten de Denuvo’nun korumasından faydalanıp faydalanamadıkları. Asıl akılda olan Aslına bakarsak daha ucuz ve farklı bir sistem tercih etmek yerine; oyunlarını bir hafta bile koruyamayan bu sistemde ısrar etmeye devam edecekler mi gibi sorular herkes tarafından sorgulanmaktadır.

Metro

Yeni oyun Metro Exodus’tan Denuvo’yu kaldırıp kaldırmayacağı. Başka bazı stüdyolar gibi ; onlar da Denuvo’yu devreye sokmama kararı yolunu seçerlerse oyunculara da daha iyi bir performans sunmuş olacaklar. Ve Denuvo sevmeyen insanları da yanlarına çekebilecekler.

Denuvo her yıl yeni bir sürümle birlikte geliyor fakat oyun korsanları tarafından kırılıyor bizce şirket köklü bir değişikliğe gitmeli. Hep güncel bir güvenlik duvarı oluştursa bile bir çatlak mutlaka oluyor. Şirket yenilerde çıktığında oyun şirketleri tarafından güvenebileceği bir dal olarak gözürken ilerleyen zamanlarda artık çok yetersiz oluğu herkes tarafından bilinmektedir. Şimdi bu yeni sürümün (Denuvo 5.6) kırılması ile birlikte Metro Exodus’la beraber artık. Far Cry New Dawn ve yeni çıkacak Devil My Cry 5 Mortal Kombat 11 gibi iddialı oyunların kırılması anlamını çıkabiliriz.

Dunovo şirketi madem bir yola çıktı bu yolda kendini geliştrimeli. Ve bu büyük emek veren oyuncu şirketlerinin zarar etmemesini sağlamak için yeni faaliyetler yürütmesi ve bu faaliyetleri hızlandırması gerekmektedir.- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön