Haber

Nasa Çok Yakında Süper 6 Farklı Uzay Teleskobu Fırlatacak

Nasa uzay teleskobu, Röntgenler ve fotokopi makinelerinden dünyanın dışında, uzayda farklı yaşam formları bulmaya doğru adım adım Nasa.

Altın bir yeni astronomi çağına girmek üzereyiz mi? Bazıları, 1990’lardan beri Evrenin inanılmaz görüntülerini geri gönderen Hubble Uzay Teleskobu ile zaten birimizde olduğumuzu iddia ederdi. Bununla birlikte, bir uzay teleskopunun tasarlanması, planlanması, inşa edilmesi ve başlatılması 20 yıl sürebilir. Hubble şimdi son ayaklarında olabilir, ancak gökbilimciler zaten James Webb Uzay Teleskopu’na (neredeyse) gitmeye hazır ve hatta halefi WFIRST’a sahipler.


Peki sırada ne var? Gökbilimciler, yaşamı aramak için uzaktaki dış gezegenlere daha yakından bakmak için umutsuz ve teknoloji hızla gelişen, dört uzay teleskopundan daha az olmayan planlara ayak uyduruyor.

2035’e kadar uçmamaları gerekmese de, bu yılın sonunda Decadal Anketi NASA’ya hangilerinin yeşil ışık alacağını bildirecek. Her iki durumda da, evren hakkında bildiklerimiz şiddetli bir şekilde değişmek üzere.


James Webb Uzay Teleskobu (JWST)

6 teleskop


Webb veya JWST olarak bilinen bu güçlü uzay teleskopu NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı tarafından hazırlanan uluslararası bir programdır. Bugüne kadar yaklaşık 10 milyar ABD doları olan Webb’in birlikte 6,5 milyon metreyi ölçen bir dizi aynası olacak.

Geniş Alan Kızılötesi Anket Teleskopu (WFIRST)

geniş alan teleskobu

2020’lerin ortasındaki lansman nedeniyle, WFIRST, Hubble ile aynı 2,4 milyon aynaya sahip, ancak bir dizi zarif iyileştirme ile 3.2 milyar dolar (yaklaşık 2.4 milyar £, 4.5 milyar $) NASA gözlemevi.


Büyük UV / Optik / IR Arayıcı (LUVOIR)

luvoır

LUVOIR bize söyleyecek. Fiziksel, bilimsel ve finansal olarak büyük olanı. Eğer WFIRST nispeten uygun fiyatlı bir durma boşluğu ise, Büyük UV / Optik / IR Surveyör Hubble gibi gerçek anlamda çok yönlü olacak, ancak 40 kat daha güçlü olacaktır.

https://www.teknowhite.com/apollo-11-1-martta-imax-ekranlarina-girecek-belgesel/


- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön