Bilim

Nasa’da Nasıl Astronot Olabilirsiniz?

Uzay fimlerinin artmasından sonra her ne kadarda popülerliğini yitirmiş olsada; Astronotluk halen çok özel bir meslek.Nasa’da Astronot olmak nedir?İnsanlar daha çok astronotların yaptığı iş ile değilde, kazandığı paralarla ilgileniyorlar.Astronotların bindiği; lüks arabalar, yaşadığı lüks evler ve astronotluğun vermiş olduğu egoyla daha çok ilgileniyorlar.

Nasa’da Astronot olmak sanıldığı kadar da kolay bir iş değil .”Ben astronot olmak istiyorum hemen nasaya başvurayımda beni Astront yapsınlar”.O iş öyle değil işte.Peki Nasıl Astronot olurum? diyorsan yazımızı okumaya devam edin. Bu sürecin işleyişini merak edenlere öncelikle şunları belirterek yazımıza devam edelim. Astronot olmak isteyenler pilotluk lisansına veya doktora yapmalarının bir anlamı yok. Ayrıca Nasa’da çalışan bir dayınız olsa bile bu pek işe yaramayacaktır.

İlk akla gelen soru NASA’nın astronotları neye göre seçtiği oluyor. Ajans, adayların; bilim, teknoloji, mühendislik veya matematik alanlarında lisans eğitimini tamamlamış olmasını, bunun yanı sıra lisans üstü eğitim ve iş deneyiminin de bulunmasını isteniyor. Bir dakika bu kulağa çok basitmiş gibi geliyor öyle değil mi?.Ama bu iş kulağa bu kadar basit gelmesine rağmen hiçte basit bir iş değil.Öyleki geçen yıl 18.300 başvurudan sadece 12 kişi Nasa’da zorlu eğitim programına kabul edildiğinide eklemek isteriz.Eğer kendinize güveniyorsanız ve bu konu hakkında kendinizi yeterince geliştirdiğinizi düşünüyorsanız endişelenmeyin Nasanın geçtiğimiz yıllarda bir veterineri bile Astronot yapmışlığı var.

astronot

Nasa’da bir grup psikolog, başvuru yapmış olan astronot adaylarının büyük bir kısmını fiziksel testleri geçmiş olsalar bile belli bir süre uzayda kalabilmek için gerekli olan zihinsel ve duygusal kapasiteye sahip olamadıkları nedenden dolayı elenmişlerdir.Psikolog Kelly en doğu kişiyi bulmak gerektiğini hatta bunun için zorunluluk olduğunu açıklamasında belirtiyor.

Nasa’da Astronot Olmak

Astronot olmak için belli fiziksel özelliklere sahipolmanız gerekiyor.Boyunuz 160 cm ile 190cm arasında olması ve kan basıncınızında 140/90’ı geçmemesi gerekiyor.

Seçildiğiniz eğer iki yıllık bir eğitim sizleri bekliyor

  • Uçuş elbisesi ve tenis ayakkabıları giyerek 25 metrelik bir havuzda 10 dakika boyunca yüzmek.
  • SCUBA sertifikası almak
  • Yer çekimsiz ortam testleri yapmak için bir jet uçağı ile yukarı-aşağı şekilde sürat yapmak. Eğitimdeki astronot adayları bunu günde 40 defa yapabilir.
  • Az da olsa Rusça öğrenmek astronot olabilmek için gereken şartlar arasında. Uzayda en samimi dostlarınız Rus kozmonotlar olacak.
Kutup ışıkları nedir? Kutup ışıkları ne zaman görünür?

Daha fazla bilgi için Nasanın resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

- -
1
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön