Haber

NASA’nın STEREO Misyonu: Güneş Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bir Görev

NASA’nın Güneş Karasal İlişkileri Gözlemevi (STEREO) on yıldan fazla bir süredir güneşi araştırmaktadır. Misyon orijinal olarak neredeyse aynı iki uzay aracından oluşuyordu, ancak 2014’te bir tanesini kaybetti. Kalan uydu güneş hakkında derinlemesine gözlemlemeye devam ediyor. Misyon, en yakın yıldızımız hakkında bilgi hazinesi sağladı.

2 Yıllık Görev

25 Ekim 2006’da Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundan başlatılan iki golf arabası büyüklüğündeki teleskop, uzayda tek bir roket paylaştı. STEREO Öncesinde (A), Gezegenimizden daha hızlı hareket ederek Dünya’dan biraz daha küçük bir yörüngeye girdi, STEREO Behind (B), Güneş etrafındaki daha büyük bir yörüngeyi takip ederken, Dünya’dan biraz daha yavaş hareket etti.Video

STEREO’nun bilim hedefleri şunlardır:

  • Koronal kitle ejeksiyonlarının (CME’ler) (güneşten üflenen plazma ve yüklü parçacıkların koleksiyonları) nasıl doğduklarını ve nasıl çalıştıklarını anlamak.
  • CME’lerin heliosferde nasıl hareket ettiklerini, güneşi çevreleyen ve çevreleyen balon benzeri küreyi karakterize etmek.
  • Güneşin alt atmosferindeki parçacıkların gezegenler arası ortamdan veya güneş sistemindeki nesneler arasındaki boşluğu dolduran dağınık malzemeden nasıl hızlandırıldığını keşfetmek.
  • Plazmanın yapısını ve güneş rüzgârını oluşturan parçacıkları anlamak.

Bu hedeflere ulaşmak için iki uzay aracı aynı özdeş araçları taşır:

  • Güneş Dünyası Bağlantısı Koronal ve Heliosferik İnceleme (SECCHI), CME’lerin güneş yüzeyindeki oluşumlarından, Dünya’yı etkileyene kadar 3B evrimini inceler.
  • STEREO / WAVES (SWAVES), güneşten Dünya’nın yörüngesine seyahat eden radyo rahatsızlıklarının oluşumunu ve gelişimini izler.
  • Partiküllerin ve CME Geçicilerinin Yerinde Ölçümleri (IMPACT), güneş rüzgarının plazma elektronlarının 3B dağılımını, güneş enerjili parçacıkların (SEP) iyonlarının özelliklerini ve yerel manyetik alanı örnekler.
  • Plazma ve Suprathermal İyon Kompozisyonu (PLASTIC), güneş rüzgârının özelliklerini ölçer ve CME plazmasını karakterize etmek amacıyla protonların, alfa parçacıklarının ve ağır iyonların özelliklerini değerlendirir.

Uzay aracından yaklaşık 21 metre (6,5 metre) uzağa uzanan güneş panelleri, aletler için pilleri şarj eder.

Nasa güneş

Güneş Görev Özeti

Son on yılda, STEREO, bilim adamlarının anlayışlarını önemli ölçüde geliştirmelerine izin veren güneş hakkında ayrıntılı bilgiler açıkladı.

NASA, Görev ilk defa bir dizi makine kullanarak güneş fırtınasının hızını ve değişen yapılarını bir çok konumlardan gözlemlemek ve izlemek için ilk teşviği sağladı. dedi.

STEREO uzay aracı 20 Aralık 2006’da fotoğraf çekmeye başladı ve güneşin ilk 3B görüntüsünü Nisan 2007’de yaptı.

Şubat 2011’de ikiz uzay aracı güneşin tam karşısındaki yerlerini aldı ve yıldızın kesintisiz görüntülerini Dünya’ya geri göndererek tüm güneşin ilk görüşlerini sunmaya başladı. En yakın yıldızımız yaklaşık 27 günde bir döner, ancak güneş enerjisi aktivitesi daha hızlı değişir. STEREO A ve B görüntülerini NASA’nın Solar Dinamik Gözlemevi (SDO) ile birleştirerek, bilim insanları Eylül 2012’de tüm güneşin ilk 360 derecelik haritalarını oluşturabildiler.

Washington’daki D.C. Deniz Araştırmaları Laboratuarı’nda STEREO bilim ekibinin bir üyesi olan Angelos Vourlidas, “İlk defa, güneş faaliyetlerini 3 boyutlu görkemiyle izleyebiliyoruz” dedi.

Daha Fazlası

STEREO güneş tarafından atılan manyetik fırtınaları yakaladı ve ilk kez güneş fırtınalarında iç süreçleri ortaya çıkardı. Misyon, güneşten Dünya’ya birçok güneş fırtınasını takip etti.

Güneş fırtınaları, mercek parlamaları ve CME’lerin her biri, yıldızımız tarafından üretilen uzay havası türleri olarak kabul edilir. Bu yüklü parçacıkların Dünya’nın manyetik alanıyla etkileşimi, uydular, elektrik şebekeleri ve diğer önemli sistemler üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bu fırtınalara önceden hazırlanabilmek önemlidir, çünkü bu fırtınalar elektrik şebekelerinin bozulmasına neden olabilir.

Temmuz 2012’de güneş, 150 yılda görülen en güçlü CME’yi ateşledi. Yüklü parçacıklar Dünya’yı zorlukla kaçırıyordu. Colorado Üniversitesi’nden güneş bilimci Daniel Baker, “Patlama yalnızca bir hafta önce gerçekleşmiş olsaydı, Dünya ateş hattında olurdu” dedi.

Bunun yerine, CME bu fırtınalardan kurtulmak ve onlar hakkında bilgi hazinesi sağlamak için inşa edilen STEREO A’yı vurdu.

Nasa streo b
STEREO B 25 Şubat 2007’de ayın güneşe karşı geçişinin bu görüntüsünü yakaladı.

Ne zaman ve ne kadar hızlı döndüğünü uzay gemisine söyleyen Atalet Ölçü Birimi (IMU) başarısızlığa uğradı ve uzay gemisine bir dönüş yaptığını yanlış söylüyordu. Ortaya çıkan düzeltme girişimleri güneş panellerini karanlık bıraktı ve pili yalnızca aralıklı olarak şarj oldu.

STEREO A’nın Yararları

STEREO B güneşin önünden geçerken ve sırasında mücadele ederken, STEREO A 2015 yılında uçan renklerle geçti. STEREO ekibine göre, STEREO A’nın teleskopu normal şekilde çalışmaya devam ediyor.

STEREO’nun şu andaki görev uzantısı sadece bir uzay aracı kullanmaya dayanıyordu. bundan dolayı, STEREO B’de ne olup ne bittiğine bakılmaksızın, STEREO kurulu önümüzdeki yıllarda sağlam güneş araştırması sağlayacak. dedi.

Araştırmacılar, 2015 yılında, güneş atmosferinde daha önce hiç görülmemiş patlama dalgalarını keşfetmek için STEREO A uzay aracını kullandılar. Geniş çaplı dalgalara, hafif bir inert helyum gazı çeşidi olan helyum-3 bakımından zengin enerjik parçacık emisyonları eşlik eder. SDO’nun gözlemleriyle birlikte güneşin üzerinde tespit edilen dalgalar uzay havası tahmininde yeni görüşler sağlamıştır.

Aksilikler

İki yıllık uzun bir görev için icat edilen STEREO, güneşin iki uzay aracının Dünya ile uzun süre temas kurmasını engellemek için tasarlanmamış, ancak STEREO’nun elde ettiği başarısı NASA’yı misyonu uzatmaya sevk etti. Uzatılmış olan görev, uzay aracının Dünya ile iletişim kurmadan üç ay harcayacağı anlamına geleceğinden riskli bir karardı.

Mühendisler 2014 sessizliği için STEREO B’yi hazırladıkları için, uzay aracıyla kısaca temaslarını kaybettiler. Yeniden başlatıldığında, sonunda kaybedilen hafif bir sinyal gönderebilir.

Ağustos 2016’da, STEREO B ile iletişim kısa bir süre önce yeniden kuruldu. STEREO ekibi, uzay aracının durumu ve nasıl kurtarılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için çalıştı, ancak geminin kontrolsüz yönelimi, veri göndermeyi ve almayı zorlaştırdı ve temas tekrar kayboldu. 2018’de NASA, periyodik kurtarma işlemlerine son verdi.

2019’da, STEREO B, NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu ile görüntülenebilecek kadar güneşten yeterince uzakta olmalıdır. Bu veriler mühendislerin STEREO B’nin dönüş hızını bulmalarına yardımcı olmalıdır. Uzay aracı aynı zamanda Dünya’ya da yaklaşıyor. Gezegenimiz 2023 yılında STEREO B’yi geçerek iyileşmeyi kolaylaştıracak. Ancak o zamana kadar STEREO B sessiz kalıyor.

.

Dünya gezegeni kaç yaşında
- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön