Haber

Ödev Yapan Robot; Çin’de Büyük Gündem

ödev yapan robot

Ödev yapan robot Çinliler bunuda yaptılar. Çin’in Cıciang eyaletinde yaşayan bir öğrenci ev ödevlerini satın aldığı robota yaptırmasıyla sosyal medyada ülkenin gündemine oturdu.

Ödev yapmaktan neredeyse hiçbir öğrencinin hoşlanmadığı bir çağda yaşıyoruz. İnternetin yaygınlaşması, oyunların çoğalması ve bunun gibi bir çok nedende bunu daha da tetikliyor. Ve hatta internette şuan parayla ödev yapan ve kitaplardaki soruların çözümleri ve öğretmenlerin sorduğu ve soracağı bütün sorular cevapları internet ortamında mevcut. Göründüğü üzere bu tüm dünyada böyle. Öğrencilerin yazmaktanda sıkıldığını Çin’deki gencin yaptığı bu son hamledende anlaşılıyor.

robot

Çin’de yayın yapan ‘South China Morning Post’ gazetesinin belittiğine göre, ülkenin Cıciang eyaletinde bulunan Hangcou şehrinde okuyan bir öğrenci, okul tatilinde hemen hemen 625 TL vererek bir robot satın aldı. Genç öğrencinin aldığı robotun en önemli özelliği ise insan yazısını taklit etmesi ve yazma işlemini sorunsuz olarak tamamlaması.

Okulun vermiş olduğu bir haftalık tatilde genç kızın ödevlerinin kusursuz ve bir okadarda hızlı bitmesi annesinin gözünden kaçmamıştı. Annesinin evi temizlediği sırada kızının odasında ödev yapan robot yazısını görmesizle öğrenci bütün ödev ve robot macerası sona eriyor. Annesi sinirle ödev yapan robot etiketinin ordaki roboto parçalıyor.

ödev yapan robot

Anne olayı Çin’in sosyal medya sitesi olan Weibo’da yayınlayarak, “Tüm ev ödevlerinizi yazmaya yardım edebilir ama sınavlarınıza yardım edebilir mi?” 😀 ifadelerini kullandı. Paylaşım tam 13 milyon görüntülenme sayısına ulaştı ve 3 bin defa paylaşıldı. Robota olan ilgi de haliyle artış gösterdi.

Yapılan yorumlar ise iki gruba ayrılıyor. İlk grupta öğrencilerin monoton, sıkıcı ve ağır yüklere katlanması yerine eğitimde yenilik yapılmasını ve yaratıcı ödevler verilmesini isteyenler var. İkinci grupta ise öğrencinin bu yaşta böyle bir robot kullanmasının doğru olmadığını olduğunu savunan kişiler yer almakta. Çin’de eğitim oldukça ağır ve öğrencilere, kitaplardaki metinlerin bire bir aynı metnin yazılmasını isteyen ödevler verilebiliyor.Sizce de çok saçma değil mi?

https://www.teknowhite.com/bugun-super-ay-gozle-gorunebilir-2019daki-en-buyuk-dolunay/
- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön