Oyun

Oyunlardaki Anti-Aliasing Nedir?

Oyun dünyasında çoğunuz farketmişsinizdir. Ekrandaki nesnelerin kenarları birbirleriyle örtüşmemekte, kırılmalar ve bozulmalar meydana gelmektedir. Bu sorun şimdilerde yüksek çözünürlüklerikleri çalıştıran kullanıcıları etkilemiyor. Ancak gelişmiş görüntüleme teknolojilerinden önce yardımımıza ”Anti-Aliasing” yetişiyordu.

Anti-Aliasing, adından da anlaşılacağı üzere örtüşmeyen kenar dokularını iyileştirmek için kullanılan bir teknoloji. Günümüzde Anti-Aliasing için birçok farklı özellik mevcut. Ama Anti-Aliasing yazılımının nasıl işlediğini sizlere anlatmak adına en uygun teknoloji olan Supersampling ile (SSAA) başlayacağız. Bu oyunlardaki harika teknoloji görüntüyü monitörün desteklediği çözünürlükten daha yüksek bir çözünürlükte işleyerek, ardından işlenmiş görüntüyü mevcut çözünürlüğe indiriyor.

Gördüğünüz İki resim üzerinden gökyüzüne yakın olan çatıları ele alırsak Birinci resimde çatı turuncu renkteyken, ikinci olan resimde ise mavimsi, gökyüzü tonlarına daha yakın bir renk tonu görüyoruz. Ekleyecek olursak ilk resimde çatı ile gökyüzünün birleşim noktası pürüzlü bir görünüme sahip. Ama ilk görüntü olayını SSAA ile tekrar işlediğimizi düşünürsek, turuncu piksel toplamda dört farklı parçaya ayrılıyor. Üzerinde drduğumuz dört pikselden bir kısmı gökyüzünün rengine, bir kısmı da çatının turuncu rengine daha yakın oluyor. SSAA formatı, birbirinden farklı dört renge sahip bu pikselleri renk ortalamasına göre tekrar düzenlediğinde ikinci resimdeki gibi nizami ve pürüzsüz bir görüntü elde ediliyor.

SSAA formatı , genel hatlarıyla bu şekilde işliyor. Yalnız Supersampling (SSAA) her bir kareyi oyunu oynadığınız çözünürlüğe göre kat kat daha yüksek bir çözünürlükte işlediğinden, donanımı sömürüyor. SSAA’dan daha verimli çalışan birçok Anti-Aliasing alternatifi bulunuyor. Diğerlerinide değerlendirecek olursak;

Multisampling (MSAA): MSAA formatı ile iyi sonuçlar elde edilebiliyor. Teknik olarak SSAA’dan daha verimli bir teknoloji. Genel olarak çoğu oyunda tercih edilen bir Anti-Aliasing metodu olduğu için standart olduğunu söyleyebiliriz. Çalışma şekliyse gayet kolay olduğu söylenir

Coverage Sampling (CSAA): Nvidia’nın MSAA’dan daha verimli ve daha iyi oluğunu söyleyebileceğimiz bir Anti-Aliasing teknolojisidir.

Custom-filter Aliasing (CFAA): Bu format teknolojisi ise AMD’nin geliştirdiği MSAA’dan daha verimli olan Anti-Aliasing özelliği

Fast Approximate Aliasing (FXAA): FXAA formatı, 3D modelleri değerlendirmek yerine, örneğin MSAA’nın çokgen kenarlarındaki pikselleri incelemesi gibi, görüntünün tamamını Render edildikten sonra ele alıyor. MSAA’nın kaçırdığı kenarların içerisindeki kaplamaları, FXAA yakalayabiliyor. Böylece FXAA ile oldukça verimli sonuçlar elde edilebiliyor.

Morphological Aliasing (MLAA): AMD firması tarafından formatlı ekran kartları için geçerli olan MLAA, Render kısmını atlıyor ve direk olarak kareyi inceleyerek bozuk kenarlarını tespit edip pürüzsüz hale getiriyor. MLAA, Catalyst Control Center’dan çalıştırılabiliyor.

Enhanced Subpixel Morphological Aliasing (SMAA): SMAA da FXAA gibi işlem sonrası Anti-Aliasing teknolojisi. Belirttiğimiz teknolojiye MLAA, MSAA ve SSAA stratejileriyle kombine edilmiş bir teknoloji diyebiliriz. Eğer kullanmak isterseniz, SweetFX ile aktif hale getirebilirsiniz.

Temporal Aliasing (TXAA): TXAA formatı, Nvidia’nın Keplır GPU’ları için MSAA ve diğer filtrelerle kombine edilmiş bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Gerektiği zamanda nesnelerin kenarlarında sanki karınca ilerliyormuş görünen bir efekt belirebiliyor. Tam bu noktada TXAA, bu ”sürünme” hareketini azaltmaya yarayan bir Anti-Aliasing.

Multi-Frame Aliasing (MFAA): MFAA, Nvidia’nın Maxwell GPU’ları için geliştirdiği en ileri Anti-Aliasing teknolojisi. MSAA formatındaki kareleri olduğu gibi düzenlerken, MFAA kareleri yeniden şekillendirerek düzenliyor. Nvidia, MSAA ve MFAA’nın işleyiş biçimini oldukça güzel biçimde anlatan bir video hazırlamış.

Anti-Aliasing Numaraları Ne Anlama Geldiğini açıkayacak olursak;

Anti-Aliasing özelliği numaraları genelde 2x, 4x, 8x ve 16x şeklinde ilerler. Bu sayısal değerlendirmeler ile  kare başı kaç adet renk örneği alındığını belirtiyor. Alınan renk seçeneği ve sayısı ne kadar artarsa Anti-Aliasing daha keskin hatlara sahip oluyor. Elbette keskinlik arttıkça bilgisayarınızın kaynakları daha fazla kullanılıyor.

Lakin ”Q” için farklı bir durum söz konusu. CSAA, MSAA’dan daha az renk örnekleri kullanarak MSAA’dan daha fazla iyi ya da ona eşdeğer bir kalite sunmayı amaçlıyor. 8xCSAA, yalnızca dört renk örneği kullanıyor. Geri kalan mevcut diğer dört renk örneği ise kapsama örneği olarak burada açıklandığı gibi kullanılıyor. Fakat 8QxCSAA, renk örneklerini çarpıştırıp sekizini destekleyerek daha keskin bir görüntü sunuyor.Bu sayede oyun yapay bir oyun yerine daha gerçekçi keskin hatlar ile oyun deneyimini yaşamanıza olanak tanıyor.

Bu konu hakkında daha resmi bir bilgi almak için tıklayın

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön