Yazılım

İsrailli Cellebrite- FBI Tarafından Kullanılan Yazılım

Android ve iOS cihazların şifrelerini kırmakta kullanılan çok değerli cihazlar eBay üzerinde 100 dolara satılıyor;

İsrailli Cellebrite adlı firması tarafından üretilen UFED kısaltma adıyla (Universal Forensic Extraction Device), iPhone ve Android özellikli telefonlardan soruşturma amaçlı bilgi toplama işlevi gören bir cihaz. UFED, şüpheli kişilerin telefon kilidini çözüyor ve silinmiş verileri kurtarabiliyor. Bu sayede güvenlik güçleri, iş birliğine sıcak bakmayan veya ölmüş kişilerin telefonlarını dahi inceleme şansını elinde bulunduruyor. İsrailli Cellebrite ’ın müşterileri içerisinde FBI, ABD İç Güvenlik Bakanlığı ve Türk Polisinin yanı sıra birçok ülkenin güvenlik güçleri mevcut konumdadır.

;Cihazların satış fiyatı 15.000 dolar civarında. Ancak Forbes dergisi’nin edindiği bilgiye göre,büyük internet ticaretin’nin öncülerinden olan eBay üzerinde 100 dolara kadar düşen; fiyatlarla ikinci el UFED cihazı bulmak imkansız değildir. Anlaşılan o ki bazı güvenlik memurları, ellerindeki eski nesil UFED’leri kaybetmek yerine satarak para kazanmayı tercihetmiş olduğu sonucuna varabiliriz. Öbür taraftan Cellebrite şirketi satış sözleşmesi gereği, bu değerli cihazların ikinci el satılmalarını yasaklıyor.

İnternet Ticareti sitesi eBay üzerinden 12 adet UFED satın alan güvenlik araştırmacısı Matthew Hickey, incelediği ikinci el cihazlar üzerinde birçok kişisel veri inceleme imkanı bulmuştur. Araştırmacı Hickey, UFED’ler aracılığıyla incelenen cihazların IMEI kodlarına, cihazlardan bilgilerin büyük kaynak modeline ve kayıtlı Wi-Fi parolalarına el değilmiştir. Biraz daha konunun üzerinde dursa telefon rehberleri, mesajlaşmalar, fotoğraflar gibi daha özel ve kişisel verilere ulaşacağı konusu tartışılmıştır. Söylenilenlere göre bunu yapabilirmiş fakat bunu yapmak istememiş. Sonrasında UFED’i kullanarak elindeki eski model bir iPhone ve iPod’dan da veri kurtarmayı başarmış olduğu öğrenilmiştir.

https://www.teknowhite.com/150-yillik-telefon-tarihi/

Aklınızdaki teknoloji hakkında içerikleri ve teknoloji bilim ve mühendislik alanında makale fikirlerini iletşim kısmından iletebilirsiniz


- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön