Haber

Sosyal Evren Instagram

Şimdilerde her ne kadar Mark Zuckerberg’in sahibi olduğu Facebook şirketinin olsa da 6 Ekim 2010’da Kevin Systrom tarafından hayata atılan bir projeydi.

Aynı üniversiteden mezun iki arkadaş tarafından ilk başlarda Iphone mobil uygulaması olarak mobil sanal piyasaya tanıtılan Instagram onlarca oyun ve uygulamanın arasında hızlı bir yükseliş göstererek zirvede yerini aldı.

Kurulduğu tarihten itibaren 18 aylık kısa sayılacak bir süreçte değerini bir milyar doların üzerine çıkarmayı başardı.

İlk başlarda 15 çalışanı bulunan İnstagram 2011 yılında 1 milyar dolar karşılığında Facebook’a satıldı. Değerinin bir gün içerisinde 500 milyondan 1 milyara ulaşması her ne kadar küçükte olsa bir girişimin nasıl değer kazanabileceğini gösteriyor.

Anlık sosyal paylaşım uygulaması olması gereğiyle Facebook’a en büyük rakipti. Facebook, İnstagram’ı da satın alarak rakip şirketleri büyütmüyor ve tekel piyasasını elinde tutmak isteğini açık açık belirtmiş oldu.

11 Mart 2011’e kadar sadece Apple İOS platformunda hizmet verebilen İnstagram o günden sonra Android platformunu da hizmette bulunarak 15 milyon aktif kullanıcı sayısını 27 milyona ulaştırmayı başardı.

Instagramın alınması reklam piyasalarını da çok büyük derecede etkiledi. Gelirlerin yüzde 85(!)’ini reklamlardan kazanan Facabook 1.8 milyar dolarlık reklam bütçesini 3.1 milyar dolara çıkardı ve bu sayı her geçen gün artarak devam etmekte.

Instagramın şuan ki değeri 100 milyar doları aşmış durumda ve 3 yıl içerisinde 2 milyar aktif kullanıcı sayısına ulaşması bekleniyor.

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön