Bilim

Tesla Bobini’ni Nedir

Tesla Bobini’nden önce Tesla’dan çok az bahsedelim.

20. yüzyıl başlarında aldığı patentler ile dünyada en çok patente sahip ve ürettiği fikirler ile elektrik iletiminde dünyayı ikiye bölen bir bilim insanı olan, alternatif akımı savunan; doğru akımın sistematik yanlışlığını ortaya koyan ve onca insanlığa katkısı olduktan sonra otel odasında tek başına ölü bulunan kişidir. Nikola Tesla’ya göre elektrik artık kablosuz ve tamamen ücretsiz dağıtılacaktı.

Peki elektrik nasıl kablosuz aktarılır?Bu mümkünmüdür?

Elektriği transfer etmenin basit bir yolu manyetik alanlardan yararlanarak indüklenme ile elektriği iletmektir.

Devre şeması

Transformatör de ki mantığa benzeyen bu kablosuz elektrik iletimi; iki farklı bobine sarılmış yalıtımlı tellerden oluşmuş manyetik alanlar birbirlerine yaklaştırıldıklarında ikinci bobin üzerinde oluşan akımla elektrik iletilmiş oluyor.Aynı sistem transformatör de voltaj ve akım yükseltip alçaltmaya da yarıyor.

Şuan ki bilinen teknolojiye göre oluşan sistemdeki uzaklık 25-40 cm (bazı firmalar daha uzak mesafeye çıkarmış) arası iletim sağlayabiliyor.Ayrıca manyetik alana maruz kalmakta hiç iç açıcı değil.

Zamamında yaptığı protatiplerde bunu ispatlayan Tesla yolu zenginler tarafından önü kesilmiş bir bilim insanımıydı? Teslanın kayıp birçok çalışma ve belgeleri ABD hükümeti tarafından ele geçirilmişti. Bazılarını bildiğimiz bu belgelerin bazıları hala gizemini koruyor.

Peki Neden Elektrik Şuan Kablosuz Aktarılamıyor?

Belkide birçok kişini aklından geçenler ABD hükümetinin ve birçok büyük şirketin bu projelere el koyduğudur. İşin aslına inersek fikirleriniz değişebilir. Nikola Tesla’nın da dediği gibi elektrik aktarımı ücretsiz olur lakin uzak mesafelere iletim sağlamak için ortaya muazzam bir enerji çıkması lazım.

Enerjiyi kablosuz olarak iletebilirsiniz iletmesine, bunda hiçbir sıkıntı yok. Teslanın fikrine göre elektrik tek bir istasyondan çıkıp tıpkı ses dalgaları gibi tüm yönlere eşit miktarda manyetik alan oluşturacak ve enerji tek bir yönden değilde bütün yönlerden iletilecek olması. Tek bir noktadaki alıcıya göre müthiş bir enerji kaybı ortaya koyacaktır.

Dahası, kaynaktan çıkan elektrik, kat ettiği mesafenin karesiyle orantılı olacak şekilde azaldığı için yine aktarılmak istenen enerjinin çok büyük bir kısmı boşa gidecektir. İşte tam olarak bu nedenle kabloları kullanırız! Kablolar, elektriği tek bir yöne doğru akmaya zorlar.

Ayrıca etrafları da yalıtımlı olduğu için enerji kayıpları en aza indirilmiş olur. Böylece çok verimli bir şekilde elektrik aktarılabilir; fakat tabii ki “kablosuz aktarım”da olduğu kadar yüksek teknoloji ve fütüristik bir görüntü ortaya çıkmaz.

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön