Uzay

Toyota Uzay İncelemeleri İçin Otomobil Üretiyor

Japonya’nın gelecekte Ay yüzeyindeki inceleme işini ve görevlerde kullanılacak aracı tasarlama görevi Toyota’ya verildi.

Japon Uzay Ajansı (JAXA) ülkenin uzay çalışmalarını yürütürken gereken teknolojileri karşılama konusunda önceliği Japon şirketlerine veriliyor. Mesela uzay çalışmalarında kullanılan roketlerin tasarımı ve imalatında Mitsubishi büyük rol oynadığını söyleyebiliriz. Şimdi bu çalışmalarda Toyota da farklı bir projeyle yer alacağını belirtildi

Özellikle Çin’in uzay araştırmalarına giderek daha fazla hız vermesi karşısında hemen girişimlerde bulunan Japonya, önümüzdeki yıllarda Ay yüzeyine insan içeren görevler düzenlemek ve hatta bir de üs kurmak için çalışmalarını hızlandırdığını belirtelim. Tabii uzun süreli Ay görevleri için bir de Ay aracı gerekiyor, bunun tasarlanması ve geliştirilmesi görevi de Toyota’ya verildi.

Toyota şirketi tarafından tasarlanacak aracın tamamen elektrikle çalışan ve 6 tekerlekli olması öngörülüyor. Gücünü Toyota’nın geliştirdiği hidrojen yakıt hücreleri ve güneş panellerinden alacağı söz konusudur Ay yüzeyinde 10.000 kilometrelik bir seyahat menziline sahib olacaktır.

Aracın bu kadar büyük menzile olması sebepsiz olmadığını belirtelim. Toyota bu aracı tamamen otonom sürüş yetenekleriyle donatmayı planlamaktadır. Bu sayede araç kendiliğinden Ay yüzeyinde dolaşarak, istenilen noktalarına ulaşabilecek ve astronotları görev yerlerine taşıyabilecek yeteneğe sahip olacaktır.

Büyük genişliğe sahip olacak aracın, içinde taşıyacağı iki astronota toplam 13 metrekare yaşam alanı sunması planlanıyor. Basınçlı ve kendine yeterli bir yaşam alanı oluşturacak olan aracın içinde uzay kıyafetlerini çıkararak uzun süre hayatta kalmak mümkün olacaktır.

Aşağıdaki videoda aracın işlevsel özelliklerini inceleyebilirsiniz

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön