Yapay Zeka

Trump’ın Emri Yapay Zeka Girişimlerini Hızlandırdı.

Başkan Donald Trump, Pazartesi günü, ABD’de yapay zeka araştırma ve geliştirmesini artırmayı amaçlayan bir yürütme emri imzaladı.

Trump’ın bu isteği, federal kurumlara yapay zeka içeren projeleri öncelikli listelerinin başına getirme talimatı veren Amerikan AI Girişimini başlattı.

trump yapay zeka

Siparişte finansman önerilmemektedir, ancak girişim federal kurumları beş alana odaklanmaya yönlendirmektedir:

  • Federal kurumlardan AI projelerine öncelik vermeleri isteniyor. Savunma Bakanlığı ve DARPA gibi bazı kurumlar bunu yapmaya başladı bile.
  • Federal bilgi işlem kaynakları AI araştırmacılarına hükümet dışındaki kaynaklara sunulacak.
  • Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü, Ulaştırma Bakanlığı ve Gıda ve İlaç İdaresi gibi Federal kurumlardan AI sistemleri için standartlar oluşturmaları isteniyor.
  • Federal kurumlardan AI’dan etkilenen çalışanlara yardım etmek ve AI araştırmacılarını ve uzmanlarını eğitmek için arkadaşlık ve çıraklık oluşturmaları isteniyor.
  • İdare, AI gelişiminde Amerikan “değerleri ve çıkarları” ile tutarlı bir şekilde işbirliği yapma sözü verdi.

Bana parayı göster

İdarenin AI’ya yaklaşımı, AI girişimleri için fon ayırmakta olan diğer ülkelerinkilerle çelişmektedir.

Kanada’da AI yatırım için beş yıllık 94 milyon ABD Doları tutarında bir plan bulunmaktadır.

Avrupa Birliği, 2020’nin sonuna kadar AI’ya 1,69 milyar dolar harcamayı planlıyor.

Güney Kore’nin 2022 yılına kadar altı AI odaklı lisansüstü okul kurmasını ve 5.000 AI uzmanını eğitmeyi içeren 1.95 milyar dolarlık bir planı var.

Bu arada, Çin zaten Pekin’de 2.1 milyar dolarlık bir teknoloji parkı yarattı ve 2030 yılına kadar AI endüstrisini 147 milyar dolara çıkarmak için bir yol haritası oluşturdu.

Silikon Vadisi Güçlü

Julian, “Tahsis edilmiş fon olmadan – önermediğim bir şeyin ihtiyacı söz konusu değil – bu, büyük bir ölçüde sembolik bir jest, ‘ve tabi, diğer hükümetler bunu zaten yapıyor ve biz de en son teknolojiyi yapıyoruz.’ söylemenin bir yolu gibi geliyor.” diye belirtti. Cato Enstitüsü’nün kıdemli bir üyesi olan Sanchez, Washington’daki DC’de bir kamu politikası düşünce kuruluşu

TechNewsWorld’e yaptığı açıklamada, “Ancak diğer hükümetler bunu yapıyor çünkü diğer ülkelerde Silikon Vadisi yok.”

Sanchez, “Bu alandaki kritik ilerlemenin, özel sektörün topu ileriye götürmek için çok sıkı bir şekilde çalıştığını göz önüne alarak federal hükümetten gelebilme ihtimalini düşünmenin asıl bir nedeni yok” diye belirtti.

“Bu nedenle, devlet araştırmalarını AI araştırmalarına harcayan diğer ülkelere yetişmemiz gerektiği fikrini sorguluyorum” dedi.

Yönetici emrinde bir ironi var, dedi Sanchez.

“ABD’nin öncü bilgi işlem ilerlemelerini kaydetmesinin bir anahtarı, göçmenlere açıklığımız oldu – dünyanın dört bir yanından en parlak beyinleri toplamak” dedi.

“Bu yönetimin retoriği yasadışı göçmenlere odaklanma eğilimindedir, ancak yasal göçü kolaylaştırmak için gerçek bir taahhüt göstermediği görülmüştür.” Sanchez devam ediyor, “teknolojik açıdan teşvik etmek istemeniz gereken ilk şeylerden biri yenilik.”

https://www.teknowhite.com/far-cry-new-dawn-beklenileni-veremedi/

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön