Donanım

USB 4.0 Çok Yakında

Verilen bilgiler doğrultusunda duyurulan yeni standardın detayları yıl sonuna doğru açıklanacaktır.

USB-IF şimdi de USB 4.0 standardının çıkacağını resmen duyurdu.

USB veri yolu özellikleri gelişmeye ve gelişrilmeye devam ediyor. Kısa zaman içerisinde USB 3.2 standardının detayları resmen duyurulmuştu. Bu özellik standartıyla birlikte USB bant genişliği 20 GBps sınırına yükselecek. USB 3.2 sistematik düzeni destekleyen kontrol yongalarının ise yakında üreticilere teslimine başlanması ve ardından da cihazlarda kullanılması bekleniyor.

Ancak USB konusundaki gelişmeler bununla sınırlı kalmayacaktır, çünkü USB-IF şimdi de USB 4.0 standardının çıkacağını resmen duyurdu. USB 4.0 ile birlikte gelecek olan en büyük yeniliklerden biri, veri yolu genişliğinin iki kat artarak 40 GBps sınırına çıkması olacaktır.

Sistematik olarak 40 GBps veri aktarım hızı aslında bir süredir Thunderbolt 3 kullanıcılarının erişebildiği bir hızdı. Fakat Thunderbolt 3 portu bir çok kişi tarafından kullanılmadığı için 4.0 daha yaygın hale getireleceği ve daha kullanışlı olacağı tahmin edilmektedir

4.0 teknolojisi de Thunderbolt 3 entegre sistemi edilmiş olarak gelecek. USB 2.0 ve 3.2 ile de geriye dönük uyumlu olacaktır. USB 4.0 sayesinde, tek kabloyla bir harici ekran kartı, iki adet 4K monitör ve diğer farklı aksesuarları bilgisayara bağlamak mümkün olunabilecektir.

Bu yeni standardın tama olarak teknik detaylarının bu yılın sonuna doğru açıklanacağı belirtilmektedir. 4.0 teknolojisinin kullanılması ve yaygınlaşması için ise en azından 1,5 sene daha geçmesi gerekeceği öngörülmektedir.

Yazılım Mühendisliği nedir? Yazılım Mühendisleri Ne İş Yapar? Maaşlar?

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön