Haber

UZAYIN TEKRAR KEŞFİ

Uzay hakkındaki sınırlı bilgilerimiz gün geçtikçe gelişmekte, çevremiz zamanla görünür hale gelmekte.Ülkelerin rekabet içinde olduğu uzay konusunda Çin rekabeti oldukça arttırmış durumda.Son yüzyılda ticaret konusunda rekabet ettiği ülkelerle kıyaslanamayacak yükselişi sağlayan Çin şimdi bir kolunuda uzaya atmış durumda.

Aralık ayında aya göndermiş olduğu Change-4 uzay aracı bilim insanlarının tabiriyle ayın karanlık yüzeyine iniş yapması planlanıyordu.Defalarca yapılan hesaplamalar sonucunda geçtiğimiz günlerde Von Karman kraterine yumuşak ve düzgün bir iniş gerçekleştirdi.Yaptığı inişten hemen sonra fotoğraflar göndermeye başladı bile.

Hiçbir zaman dünyayı göremeyecek olan bu uzay aracı dünya ile iletişimi nasıl sağlayacak?

Direkt iletişim sağlanamayacak uzay aracı için mayıs ayında ayın yörüngesine oturtulmak için bir iletişim uydusu gönderildi.Önceden yerleştirilen bu uydu sayesinde uzay aracının aya iniş sürecide eş zamanlı olarak izlenildi.Bir süre uzay aracı ile direkt iletişim sağlandı daha sonrasında uydu ile iletişimi sağlandı.

Peki bilim adamlarınında dediği ayın karanlık yüzü ne oluyor?Eğer gerçekten karanlık ise uzay aracı enerjisini nasıl karşılıyor?

Şöyle söyleyebiliriz ayın kendi etrafındaki dönüşü ile dünyanın güneş etrafındaki dönüşü aynı sürede gerçekleşmekte.Bu sebepten dolayı ayın dünyadan sadece yarısı görünür.Bilim adamları bu görünmeyen yüze karanlık yüz demişlerdir.Yani güneş gören fakat dünyayı görmeyen yüzü diyebiliriz.Bu yüzden güneş pilleri ile bataryaları doldurulan uzay aracı enerji ihtiyacını karşılamış olur.

Peki bu araç neler yapıcak?
İneceği bölgede ne bulması bekleniyor?


Çinin asıl amacı uzay madenciliği mantığında dünya yüzeyinde bulunmayan veya elementleri uzaydan karşılamak.Bu sayede gerek uzay, gerek savunma, gerek roket bilimi her şeyde dünyadaki sınırlı imkan ve denemelerin sınırını biraz daha genişletecektir.Genellikle demir oksit ve belkide sınırlı miktarda toryum bulması bekleniyor.Toryum nükleer enerjide kullanılan uranyumun yerini alabilecek radyoaktif bir maddedir.Belkide bunlar gibi onlarcasını bulacaktır.


Change-4 nedir?Ne taşıyor?

Change-4 uzay üssü aracı ana iki bölümden oluşmaktadır .İlk parçası inişi gerçekleştirecek.Diğer parçası ise iniş aracının içinden çıkacak tekerlekli kontrol edilebilir araç(rover).Üzerinde birçok sensor, ekipman, yüksek kalite kameralar, ve diğer ülkeler ile birlikte gönderilmiş ekipmanlar mevcut.Bu görevde aynı zamanda Almanya, Hollanda ve İsveç’te dahil edilmiş durumda.

Bu aya gönderilen araçla birlikte içinde yapay atmosfer oluşturulacak patates ve çiçek tohumları ile birlikte ipek böceği tohumlarıda olacak.Amaç larvaların oksijeni karbondiokside, bitkilerinde karbondioksidi oksijene dönüştürüp kendi kendilerine yetecek olması.

Çin bu sayede insanlık adına yeni adımlar atmış oluyor.İyiye yoranlarda var, kötüye yoranlarda.İnsanlık için faydalı olacağımız böylesi projelerde milli imkanlar ile bizimde bir şeyler yapmamız şart.İlerliyoruz fakat diğer milletler bizden daha hızlı ilerlemekte.Biraz hızlanmamız şart.Herkese ayrı görevler düşüyor bu konuda.Gerek halk gerekse devletin kendisini bu konularda ileri atması gerekmekte.

Ana Sayfa için tıklayın.

- -
1 Yorum

1 Yorum

  1. merve

    06/03/2019 at 17:13

    dünya çok değişiyor sonumuz gelmese bari

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön