Mobil

Xiaomi 100W Hızlı Şarj 17 Dakikada Bataryayı Fulleyebilir

Xiaomi 100W hızlı şarj çözümü ile tamamen boş 4.000 mAh bataryayı sadece 17 dakikada doldurarak telefon dünyasına büyük bir adım atmaktadır.

Xiaomi Akıllı telefonlar dünyası gelişmeye devam ederken hala en büyük eksiklerin ve sıkıntıların başında batarya ömrü bulunuyor. Çeşitli batarya teknolojileri için çalışmalar sürse de, şu an için her gün bataryayı şarj etmekten başka çok fazla seçenek geriye kalmıyor.

Xiaomi batarya şarj süresinin en aza indirilmesi konusunda önemli bir adım atmış ve büyük bir yeniliye gidilmiştir. Xiaomi 100W hızlı şarj teknolojisi, boş bir 4.000 mAh bataryayı sadece 17 dakikada tamamen dolu hale getirebiliyor.

Xiaomi şirketi mühendisleri gerçekleştirdikleri test için çektikleri videoda 4.000 mAh bataryalı bir Xiaomi ile 3.700 mAh bataryalı Brand O diye adlandırılan bir modeli karşılaştırıyor. Brand O model olarak geçen cihazın ise Oppo RX17 Pro olduğu düşünülmektedir. Xiaomi yeni şarj teknolojisini kullanırken diğer marka ise 50W şarj kullanıyor. Test sürecinde 100W şarjın devamı olarak yüzde 5-30’luk kısımda yaklaşık 80W (18V / 4.5A) olduğu ve en yüksek olaraksa 88W seviyesine çıktığı görülüyor. Xiaomi cihaz yüzde 100 seviyesinde dolduğunda diğer marka ise yüzde 65 doluluk oranını göstermektedir.

Şarj teknolojisinin nasıl çalıştığı yönünde şu an için genel bir açıklama mevcut değil. Öte yandan, böyle bir hızlı şarjın ısıdan dolayı jarj edilen cihazın ömrünün kısalmasına ve jarj cihazının etkisinin azalmasına görüşünde büyük bir düşünce hakimdir. Oppo ise Super VOOC adını verdiği teknolojide, bu sorunun üstesinden ısı üreten güç yönetimi devresini çoğaltarak gelmişti. Xiaomi’nin de benzer bir çözüm kullanacağı düşünülmektedir.

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön