Yazılım

Yazılım ile ilgili Kesin Bilmeniz Gereken 7 Programlama Dili

Yazılım ile ilgili;

Yazılım dünyası, her geçen zaman diliminde değişime uğruyor. 2019’un Mart ayına geçiş yaptığımız bu dönemde bu dönemlerde yazılım dünyasına bir giriş yapmak istiyorsanız, hangi dilden başlayacağınız konusuna gelirsek kararsız kalmış olabilirsiniz. Yazılımcı olmak için günümüzün en popüler programlama dillerini öğrenmeye başlayarak bu sürece katılabilirsiniz. 2019 yılıyla birlikte yazılımcıların en değerli ve en önemli porogramlama dillerini sizin için derledik;

1: C++

Programlama dünyasının en eski ve temelleri sağlam dillerinden biri olan C++ ilk olarak 1985 tarihinde kullanılmaya başlandı. Sunmuş olduğu yüksek performans ve güvenilirliğiyle çok uzun yıldır birçok şirketin ve geliştiricinin göz bebeği haline gelen C++, grafiksel arayüze sahip uygulama gelişiminden 3D grafiklere sahip oyunlara kadar birçok alanda kullanılabiliyor. Amazon ve Google Chrome’un temellerini oluşturan C++, aynı zamanda robotik alanında da aktif faalitet gösteriyor.

2: Swift

iOS işletim sistemi üzerindeki cihazlardaki uygulamaların temeli olan Swift, henüz oldukça yeni bir programlama dili. Apple’ın WWDC 2014 konferansında duyurulan Swift, iOS uygulama geliştirilmesinde kullanılan Objective-C’nin yerini büyük oranda doldurduğunu söyleyebiliriz.

3: PHP

Python’dan önceki dönemin en popüler ve işlevli programlama dili olan PHP, bundan birkaç yıl öncesine kadar en popüler backend programlama diline sahipti. Bugünlerde ise PHP’nin yerini JavaScript ve Python almaya başlamış olsa da dünya genelinde PHP geliştiricilerine yönelik gereksinim ve talep halen yerini korumaktadır. Bunun sebebi ise PHP gibi eski nesil bir yazılım dilini bilen ve tecrübe sahibi olan birisi yeni çıkan bir yazılım portalını gayet başarılı bir şekilde kavrayarak gelişim gösterebilir.

4: GO

Google tarafından geliştirilen Go, Python benzeri kolay kullanımlı bir yapıya sahip olduğundan bahsedebiliriz. Python’ın akrabası olduğunu düşünebileceğimiz Go, C++’tan da bazı esintiler içeriyor. Fonksiyonel ve işlevsel nesne yönelimli programlama dillerinin iyi taraflarını bir araya getiren Go, beraberinde oldukça faydalı geliştirme araçlarını da getiriyor. Şunu da belirtirsek eğer Ethereum’un temelinde Go dili yatıyor.

5: JAVA

Yazılım geliştiricileri arasından en çok kullanılan bir diğer programlama dili ise Java. İşlevselliği ve ölçeklenebilirliğiyle birçok şirket tarafından benimsenen Java, karşınıza birçok iş olanağı ile beraber size fayda sağlayacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca, dünya genelindeki milyarlarca Android cihaz için bir projeniz varsa, Java kullanmanız en iyilerinden biri olacaktır. Zaman zaman çeşitli trendler ortaya çıksa da Java’nın eskimeyecek bir dil olduğunu tahmşn etmekteyiz.

6: JAVA SCRİPT

JavaScript, bugün neredeyse her yerde kullanılan bir dil konumundadır. Nesnelerin İnterneti ve bazı oyun geliştirme alanlarında kullanılan JavaScript; HTML ve CSS’nin yanı sıra interaktif web sitelerinin tasarımında da kullanılmaktadır. Herhangi bir projenin front-end, yani kullanıcının gördüğü ön kısım üzerinde çalışmak istiyorsanız JavaScript sizin için doğru programlama dilllerinden biri olacaktır.

7: PYTON

Python yazılım dilleri arasında en ünlü olanlarındandır. Son birkaç yılın en popüler programlama dili olan Python; hızlı, kullanımı kolay ve her alanda kullanılabilir olmasıyla herkesin dikkatini çektiği söylenebilir.Programlama dünyasının içinde olan birçok kişi, yeni başlayanlar için Python’ı öneriyor. Platform olarak YouTube, Instagram, Pinterest gibi Python ile geliştirilmiş olmasının yanı sıra, dünyadaki birçok yapay zeka çalışması Pyton üzerinden yürütüldüğünü söyleyebiliriz.

- -
3 Yorumlar

3 Comments

 1. Ekrem Arslanturk

  12/03/2019 at 00:55

  Arkadaşlar genel geçer bilgileri kendi içimde değerlendirerek atamam bilgi bilgidir, anlayışınız için teşekkür ederim.

 2. Android Seruven

  12/03/2019 at 17:45

  Ne vardı şu dillerden birini bilseydim çok istiyordum ama yaş ilerledi 😊 zor artık bunları öğrenmek Android studio ya merak saldım oda işin içinden çıkılmayacak gibi

  • Ekrem Arslanturk

   12/03/2019 at 19:44

   Hiçbir şey için çok geç değil kurslara katılarak kendini geliştirebilirsin

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön