Mühendislikler

Yazılım Mühendisliği nedir? Yazılım Mühendisleri Ne İş Yapar? Maaşlar?

yazılım mühendisliği

Yazılım mühendisliği nedir? Yazılım mühendisleri ne iş yapar? Nasıl yazılım mühendisi olunur? Yazılım mühendisliğinin maaşları nedir?

Teknoloji artık hayatımızın her alanında bir yere sahip. Ve gün geçtikçe bu alanını çok hızlı bir şekilde genişletmeye devam diyor. Yazımızda teknlojinin ana maddesi olan yazılım alanından bahsedicez.

Yazılım mühendisliği ve Bilgisayar mühendisliği her ne kadar da bilgisayar odaklı olsa da farklı mühendislik dallarıdır. Bilgisayar mühendisliğinin Elektrik mühendisliğinden ayrılmış bir mühendislik dalı olduğu gibi, Yazılım mühendisliği’nin de Bilgisayar mühendisliğinden türemiş bir dal olduğunu söylemek gerekir.

Yazılım Mühendisliği nedir?

Yazılım mühendisleri bankacılık, otomotiv, telekomünikasyon vb. sektörler olmak üzere her alanda kullanılan; bilgisayar sistemlerinin yazılım tasarımını hazırlayan ve sisteme entegre edip uygulamasını yapan mühendislerdir. Örnek Üniversitede ilgili bölümün ders programına buradan ulaşabilirsiniz.

Yazılım Mühendisleri ne iş yapar?

Yazılım mühendisleri yapılacak olan yazılımın, müşterilerden aldığı bilgilere göre analiz ve tasarımını yaparlar. Proglamlama kısmında ise müşteriden aldığı istekler doğrultusunda programı yazar, test eder ve eksiklik varsa düzeltir. Bu kod yazma kısmında programlamacılar devreye giriyor.

Yazılım Mühendisi olabilmek için gereken nitelikler

Bu mesleği yapacak olan kişilerin genel olarak, tasarım yeteneği olan, fen ve matematik alanlarına ilgili, bildiklerini başkalarına doğru bir şekilde aktarabilen, dikkatli, sabırlı, ekip çalışmasına yatkın, açık fikirli, kendisini sürekli geliştirebilen kişiler olması gerekiyor. Genellikle iyi aydınlatılmış ve temiz ofis ortamında çalışma hayatını sürdürürler. Projelere için yurt içi veye yurt dışı seyahat etmeleri gerekebilir. Çalışırken üst yönetimle, programcılarla ve müşterilerle sürekli iletişim hâlindedirler.

Yazılım mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Her meslek dalında olduğu gibi maaşlar en çok merak edilen konular arasında. Mühendislik maaşları başvuran mühendisin cv’sine ve iş deneyimine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Devlet kurumlarında en düşük mühendis maaşı (memur) 3 bin 500 TL civarlarında olduğu gibi KİT kurumlarında bu rakam 4 bin TL’yi aşmaktadır. Özelde kurumlarda maaşlar değişkenlik gösterir. Tecrübeli bir mühendis projesine bağlı 10 bin TL maaş alırken, piyasaya yeni girmiş (yeni mezun) bir mühendis en düşük seviyeden iş başı yapması mümkündür. Tabii bunlar ortalamarakamlar. Yazılımcıya değerini veren ve yazılımcıların en yüksek maaş aldığı ülke Amerika’dır. ABD’de en düşük yazılımcı maaşı yıllık olarak 42.000 dolar yani aylık 3500 dolar gibi bir ücrete denk geliyor. En yükseği maaş ise yıllık 150.895 dolar yani yaklaşık olarak aylık 12.500 dolar maaş veriyorlar.

https://www.teknowhite.com/bilgisayar-muhendisligi-nedir-ne-is-yapar/

- -
3 Yorumlar

3 Comments

 1. Tayyip Özpolat

  05/03/2019 at 18:48

  Parası önemli değil ama severek yapacağım bir iş. Web tasarım ve geliştirme ile başladım ben. Kodlara aşinayım, bilgisayar mühendisi ilk tercihim. Ama kapsamlı olmasını düşünürsem yazılımda tercihim olabilir.

 2. Android Seruven

  05/03/2019 at 19:02

  Keske en başından bu işe atılsaydım çok güzel olurdu ama artık geç Herşey için 😊

 3. Pingback: Yazılım Mühendisliği Nedir? Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön