Donanım

YENİ RAKİP AMD RADEON VII DÜNYADA BİR İLK

Büyük işlemci ve grafik işlemcisi üreten AMD şirketi tanıtılan yeni ürünler ile beraber CES 2019 programında ö plana çıkmayı başardı. CES 2019’da AMD, RTX 2080’e rakip olacak ekran kartını tanıttı.
7 nm ekran kartı grafik kartının teknik özelliklerinden bahsedecek olursak;

AMD ve Nvidia arasındaki rekabet ve hırs, hiçbir zaman hız kesmeden devam ediyor. AMD her ne kadar da üst düzey oyun grafik ekran kartları bakımından ezeli rakibi Nvidia’nın gerisinde kalsa da, CES 2019’da dünyanın ilk 7 nm ekran kartı olan AMD Radeon VII modelini tanıttı.

Yeni grafik kartı özellikle en yeni , ESpor ve Sanal Gerçeklik (VR) oyunları, performansa ihtiyaç duyan 3D render ve video düzenleme uygulamaları ile yeni nesil bilgi-işlem iş yüklerinde sıra dışı performans ve büyüleyici deneyimler sunmak için tasarlandı.

Yeni özellikleri

Güncelleştirilmesiyle daha iyi hale getirilmiş olan ikinci nesil AMD ‘Vega’ mimarisini baz alan AMD Radeon VII, AMD Radeon RX Vega 64’ya göre 2 kat daha fazla bellek, 2.1 kat daha fazla bellek genişliği, ortalamada %30 civarı kadar daha fazla mevcut oyun performansı ve içerik üretimi uygulamalarında %36’ya kadar daha fazla performans sunuyor. Oyuncular için AMD Radeon VII, çok yüksek çözünürlüklerde, normalin üzerinde kare oranları için maksimum ayarları yapılabilir kılıyor. Aynı zamanda 1080p, ultra geniş 1440p ve 4K çözünürlüklerlde kesintisiz ve yüksek tazeleme oranlı HDR oyun deneyimini sunuyor. Bunun ile birlikte keskin ve canlı görüntüyü bizlere sunan 8K monitörlerde, yeni nesil fotoğraf ve görsel içerik üretimi uygulamalarını da mümkün kılıyor.

AMD Kurumsal Başkan Yardımcısı Radeon Teknoloji Grubu Genel Koordinatörü Scott Herkelman, yeni grafik kartı ile ilgili şunları söyledi “AMD Radeon VII, bugüne kadar ürettiğimiz en yüksek performanslı oyuncu grafik ekran kartı. Süper yüksek kalitedeki görseller, ödün vermeyen performans ve büyüleyici oyun deneyimleri isteyen oyuncular, içerik üreticiler ve meraklılar için hayata geçirildi.

AMD’nin “Raise the Game Fully Loaded” paketiyle birlikte AMD, AMD Radeon VII ekran kartı veya Radeon VII ile güçlendirilmiş bir bilgisayar satın alanlara, heyecanla beklenen Resident Evil 2DMC 5 ve Tom Clancy’s The Division 2 gibi yeni çıkacak iddialı  oyunlarının PC sürümleri hediye edecektir. Ayrıca diğer seçili Radeon ekran kartı veya Radeon ile güçlendirilmiş PC’ler de farklı hediye oyunlarla karşımıza çıkıyor. Firmanın bu ekran kartının özellikleriyle kullanıcılara yeni bir teknoloji hediye ediliyor.

Teknik özelliklerini aşağıdaki tabloda inceleyip değerlendirebilirsiniz

EKRAN KARTIRADEON VIIVEGA 64VEGA 56RTX 2080
GPU7nm VEGA14nm VEGA14nm VEGA12nm TU104
İşlem Birimi3840409635842944
Bellek16 GB HBM28 GB HBM28 GB HBM28 GB DDR6
Bellek Bant Genişliği1 TB/s494 GB/s494 GB/s448 GB/s
Fiyat699$599$399$699$

Ekran kartının teknik özelliklerini resmi sitesinden öğrenmek için tıklayın

Gears 5 harika yeniliklerle geliyor

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön