Sektörel

YOUTUBE İhtar Ve Ceza Sistemini Yeniliyor


YouTube, video yayıncılara uygulanan uyarı ve ceza sisteminde güncellemeye gidiyor.

YouTube’un videolarındaki içerik kalitesini korumak için belirlenmiş Topluluk Kuralları ile birlikte, kurallara uymayanları cezalandırmak için de bir ihtar sistemi vardır. İçerisndeki zararlı ve tehlike içeren , nefret söylemi, şiddet, uygunsuz videolar, taciz, spam gibi içerikler bu kapsamda cezalandırılıyor.

Geçmiş zamandan bugüne dek birçok YouTuber, ihtar ve ceza sistemi’nin adil bir şekilde verilmediğinden sikayet talebi oluşturuyordu, bazen neden ihtar aldıklarını bile anlayamadıklarını söylüyordu. YouTube bu ihtar sistemini basitleştireceğini duyurdu. Yeni ihtar sistemi 25 Şubat’ta yürürlüğe girecek.

Artık YouTube, eski sistemde nelerin işe yarayıp nelerin yaramadığını anlamak için içerik üreticilerle birlikte çalışmış. İşleri neticelendirdiğimiz ve sonuç kısmına gelecek olursak YouTube politikalarını daha anlaşılır hale getirme, ihtar sonucunda herkese aynı cezaları verme ve ihtarlarla ilgili daha iyi bildirimlerde bulunma kararı alınmış.


Üç ihtar sistemi mevcuttur bunlar;

YouTube’un üç ihtar yazılımı eskidendir mevcuttu fakat ihtarla birlikte hangi cezanın verileceğine YouTube moderatörleri karar veriyordu. Yeni sistemde herkese aynı cezalar uygulanacak.

  • 1- İlk ihtarda YouTube kanalınıza bir hafta boyunca içerik yüklemeniz ve canlı yayın yapmanız yasaklanacak. Bu ihtar, 90 gün sonra silinecek.
  • 2- 90 gün içinde ikinci bir ihtar alırsanız yeni içerik yüklemeniz iki hafta boyunca yasaklanacak.
  • 3- 90 gün içinde üçüncü kere ihtar alırsanız kanalınız kapatılacak.

Ekleyecek olursak YouTube, yeni kuralları tüm YouTuber’ların okuması için tek seferlik bir “cezasız uyarı” sistemi de getiriyor. Tarih ve zaman olarak 25 Şubat itibaren itibaren Topluluk Kurallarına aykırı hareket eden kanallara tek seferlik bir uyarı gönderilecek. Kurallara aykırı içerik silinecek ama kanala ceza verilmeyecek. Bu uyarıdan sonra ihtar sistemi devreye girecek.

YouTube, kullanıcıların %98 gibi yüksek oranda kuralları asla ihlal etmediğini söylüyor.

Bu konuda daha resmi bilgiler ve konunun anlatıldığı video için tıklayın

- -
Yorum Yap

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Popüler Haberler

Başa Dön